Kitapseverlerin bir numaralı dergisinin 7. sayısı çıktı!

İlk sayısından itibaren kültür dünyamızda önemli bir yere gelen kitap dergisi Okur'un 7. sayısı çıktı.

Kitapseverlerin bir numaralı dergisinin 7. sayısı çıktı!

Derginin dosya konusu okuma listeleri. Hemen her yerde elimize tutuşturulan zoraki listeler okuma serüvenimizi zenginleştiriyor mu, yoksa bizi sınırlıyor mu? Örneğin alan okumaları için bir listeye, daha doğrusu rehbere kesinlikle ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz fakat serbest okumalarımız için de aynı zorunluluk söz konusu mu? Handan İnci, Necip Tosun, Cüneyt Uzunlu, İslam Dalp ve pek çok okuyucumuzla bu soruların cevabını aradık.

Orta sayfa söyleşisi Ümit Meriç Hoca ile. Babası Cemil Meriç ile ilişkisi, İstanbullu olma duygusu ve yeni çalışmaları masaya yatırılmış. Ayrıca, Necip Tosun ile öykücülüğün sınırlarını ve genç öykücülerin durumu; Bekir Şahin ile el yazma eserlere dair hurafeleri; Devran Bildik ile nasıl oldu da çocuklara ücretsiz kitap vermeye başladığı; Oktay Çetinkaya ile okuma serüveni ve Semih Taneri tasarım yolculuğu üzerine yapılan söyleşiler var.

Bu sayıda iki adet çeviri var. İlki, seri hale getirmek istediğimiz Simon Critchley’in Heidegger ve onun eşsiz eseri Varlık ve Zaman’a dair incelemelerini içeriyor. Bu çevirinin devamının geleceğini belirtmiş olalım. Diğeri çocuk edebiyatı hakkında oldukça önemli bir analiz. Derginin daimi okuyucuları bilirler, çocuk edebiyatı özel ilgi alanlarındandır.

Tüm bunların dışında yayıncılık dünyasından kitap haberleri, onlarca tahlil ve inceleme metni; hatırat, seyahat, psikoloji, tarih, çocuk kitaplıkları ve köşeler de sizleri bekliyor. Hasılı, yine zengin bir içerik sunmaya gayret etmiş dergi ekibi.

Bu sayının yazarları:

Abdullah Güner, Abdullah Harmancı, Abdullah Yalnız,  Abdurrahim Yüce, Abdussamed Çağlıyan,  Adem Koçal, Ahmet Ünal,  Akif Emre, Alaaddin Serhan Yaman, Ali Ayçil, Ayşe Tuğba Silahtar,  Ayşe Yazıcılar, Bekir Şahin, Burhaneddin Kanlıoğlu,  Cüneyt Uzunlu,  Deborah Amos,  Deran Bildik,  Dursun Ali Tökel,  Ercan Yılmaz,  Esad Mücahit Eskimez,  Eyüp Tosun,  Fatma Beyza Ateş,  Fatma Kebire Gündüz,  Feyza Kartopu,  Gamze Tuna Gökhan, Gökçek Gülay Özlen, Lekesiz  Hamit Kardaş,  Handan İnci,  Hatice Sarı, Tan  Hüma Ece,  İbrahim Demirci,  İslam Dalp,  İsmail Demirci,  İsmail Güleç,  Kemal Sayar,  Mehmet Erken,  Mehmet Lütfi Arslan,  Metin Karabaşoğlu,  Murat Bozkurt,  Mustafa Bozoklu,  Mustafa Ceylan,  Mustafa Kirenci,  Necip Tosun,  Nil Ormanlı Balpınar,  Oktay Çetinkaya,  Rabia Gülcan Kardaş,  Sami Yaylalı,  Selim Tiryakiol,  Sema Şahingöz,  Semih Taneri,  Seval Akbıyık,  Simon Critchley,  Suavi Kemal Yazgıç,  Süleyman Ragıp Yazıcılar,  Süleyman Sertkaya,  Tuğba Coşkuner, Turgay Bakırtaş,  Ümit Meriç,  Yunus Emre Tozal,  Yusuf Temizcan,  Yusuf Turan Günaydın.

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26