Kitap ve Kültür Fuarı Ankara'da açıldı

Ankara'da düzenlenen 32. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nın açılışını Beşir Atalay ve Prof. Dr. Mehmet Görmez birlikte yaptı.

Kitap ve Kültür Fuarı Ankara'da açıldı

Ankara'da düzenlenen 32. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nın açılışını Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez birlikte yaptı.

Kitap fuarlarının artık Ramazan medeniyetinin bir parçası haline geldiğini ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “Gönül istiyor ki her şehrimizin ulu camisinin avlusunda veya yakınında kitap fuarları olsun ve bu fuarlar en büyük kitabı getiren Ramazan ayında kitapla buluşmamıza vesile olsun” dedi.

Günümüzde her alanda büyük değişimlerin yaşandığını kitap ve yayın alanının da bu değişimlerden payını aldığını kaydeden Başkan Görmez, kitabın bir tüketim nesnesine, okurun da tüketici haline dönüştüğünü belirtti. “Kitap sıradan bir tüketim nesnesi, okur da tüketici değildir. Bizim aklımızı ve ruhumuzu besleyen kitaptır” diyen Başkan Görmez şunları söyledi;

“Kitaba daha fazla önem vermeliyiz. Tüketime kurban etmemeliyiz. Kitap aynı zamanda geçmişimizi konuşturan, tarihe hayat veren, bize medeniyet sahnesinde süreklilik kazandıran en önemli değerdir.”

“Medeniyet inşa eden metinlerimiz azalıyor”

"Aslında kitaplarımız, yazarlarımız, yayınlarımız çoğalıyor ancak medeniyet inşa eden metinlerimiz azalıyor. Bizim mutlaka medeniyetler inşa eden metinlere yeniden yönelmemiz gerekiyor. Dijital ortamlar kitapların muhtevasını değiştirdi. Dijital kitaplar ortaya çıktı. Dijital ortamlar kitaba verdiğimiz değerden bizi uzaklaştırmamalı. İster dijital ortamda ister sahifelerde olsun medeniyetler inşa eden metinler üzerinde durmalıyız." diyen Başkan Mehmet Görmez, kitap tüketmekle kitap okumanın başka şeyler, kitap okumanın aslında derinlere dalma ameliyesi olduğunu dile getirdi. Bugünlerde satıhlarda yüzme ameliyesine dönüşen okumalar yapıldığına dikkat çeken Başkan Görmez,  "Kitap bizi derinlere götürmeli, bizi hakla, hakikatle, kendimizle buluşturmalı. Mana dediğimiz cevher derinlerde bulunur. Tefekkür dediğimiz şey bize yüzmeyi öğreterek derinlerdeki mana ve hikmeti buldurur. Bize derinlerde dalmayı öğreten mana ve hakikati aramamıza vesile olacak medeniyetler inşa edecek metinler lazım. İster manzum ister şiir ister nesir olsun yeniden medeniyetler inşa eden metinler üzerinde durmalıyız." dedi.

"Ürettiğimiz metinleri İslam dünyasıyla buluşturamadık"

Yayınevi sahipleri ile bir araya gelerek kitabı tüketime feda etmemek adına neler yapabilecekleri konusunda istişarede bulunduklarını anlatan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez,  "Biz medeniyet inşa eden metinler ürettik ancak bu metinleri İslam dünyasıyla buluşturamadık. İngilizce, Arapça konuşan dünyalarla hatta Türk cumhuriyetleriyle bile buluşturamadık. O yüzden bizim ürettiğimiz metinleri dünyaya mâletmek gibi bir sorumluluğumuz var. 32 yıl büyük bir tecrübe bu tecrübeyi artık İslam dünyasıyla da paylaşmamız gerekir. Batı'dan, Doğu'dan, İslam dünyasından bize hak ve hakikati ifade eden, bizi tefekküre davet eden, bize derinlere dalmayı öğreten ne kadar yayın varsa bunları Türkiye’de bir kitap fuarında buluşturmayı hedefliyoruz." dedi.

Ramazan'ın kitap şöleni Anadolu'ya yayılıyor

Fuar, Ankara'da Ramazan ayı boyunca gece 00.00’a kadar açık olacak.  Bu yıl ilk defa İstanbul’un Anadolu yakası (Ataşehir), Bursa Emir Sultan Camii ve Konya Mevlâna Müzesi önünde kurulan Kitap ve Kültür Günleri de Ramazan’da İstanbul ve Ankara'dan sonra kitap coşkusunu bütün Anadolu'ya taşımak adına ilk adımlar oldu.

 

Cansu Çınar haber verdi

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2013, 00:38
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13