Kitap fuarına özel davetiye: Şuaranın Yaşayan Yüz'ü

Bu yıl 14-22 Ekim tarihleri arasında yapılacak 4. Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı için, ''Şuaranın Yaşayan Yüz’ü'' (Şairler Şehrinin 100 Şairinden 100 Şiir) başlıklı bir kitap-davetiye hazırlandı.

Kitap fuarına özel davetiye: Şuaranın Yaşayan Yüz'ü

Meğer önceki kitap ve kültür fuarları için de benzer davetiyelerden hazırlamış Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi. Kitaba Davet 2015’te, Öncü Şairler (Kahramanmaraş’ta Cumhuriyet Dönemi)2016’da yayımlanmış. Bu yıl 14-22 Ekim tarihleri arasında yapacakları 4. Kahramanmaraş Kitap ve Kültür Fuarı içinse, Şuaranın Yaşayan Yüz’ü (Şairler Şehrinin 100 Şairinden 100 Şiir) hazırlamışlar.

Sözünü ettiğimiz kitaplar, kitap fuarına özel hazırlanan birer davetiyedir. Kitaba Davet 184, Öncü Şairler 150, Şuaranın Yaşayan Yüz’ü ise 119 sayfadır. Kitaplar roman boydur; rahatlıkla orta boy bir zarfa sığabilir. Zarf, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından gönderilmiştir. Zarfı açıp, içindeki kitabın kapağına baktığımızda damga şeklinde yapılan “4. Kitap ve Kültür Fuarı Davetiyesi” ibaresiyle karşılaşıyoruz. İçini açtığımızda ise Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç’un “Kahramanmaraş’ta Şiir Bir Meşaledir” başlıklı takdimini, sonrasında ise kitabı yayıma hazırlayan Ramazan Avcı’nın “Şiirin ve Şairin Başkenti” başlıklı yazısının yer aldığını görürüz.

Örnek bir çalışma

Ramazan Avcı, Şuaranın Yaşayan Yüz’ü’nde Kahramanmaraşlı şairlerle ilgili çok ayrıntılara girmeden ama önemli isim ve noktaları da es geçmeden bilgiler verir. Kahramanmaraş’ta hangi edebiyat dergileri çıktı, bunlarda hangi şairler etkin bir şekilde rol aldı, bu dergilerin diğer şehirlerde çıkan dergilere ne tür etkileri oldu gibi soruları tane tane cevaplandırır. Daha sonra da “Kahramanmaraşlı Halk Şairleri”, “Maraşlı Divan Şairleri” ve “Cumhuriyet Dönemi Yeni Türk Edebiyatında Kahramanmaraşlı Şairler” ara başlıkları altında merak edilecek, mutlaka bilinmesi gereken şairlerle ilgili incelikli bir tasnif yapar.

Öncü Şairler kitabını Serdar Yakar hazırlamıştı; vefat eden, eserleriyle kendinden sonrakilere de etkisi bulunan şairlerin kısa yaşam hikâyelerini ve örnek birer şiirlerini toplamıştı. Ramazan Avcı ise halen hayatta olan, yazmaya devam eden, en az bir kitap yayımlamış şairlerin şiirlerini toplamış ve kısa öz yaşam öykülerine yer vermiş Şuaranın Yaşayan Yüz’ü’nde. Kitapta 100 Kahramanmaraşlı şairden 100 tane şiir bulunmaktadır. Ramazan Avcı yer verdiği şairlerin kitaplarını baştan sona okuduğunu, hassas bir çalışma neticesinde şiirleri seçtiğini belirtir. Amacını ise “… hem şairlerin tanıtımı hem de okuyucunun edebî haz alması…” şeklinde özetler.

Örnek bir çalışma olduğuna inanıyorum Kitaba Davet, Öncü Şairler ve Şuaranın Yaşayan Yüz’ü’nün. Zarftan böyle bir davetiye çıktığında şaşırmış, sevinmiş ve takdir etmiştim bu çalışmayı yapanları. Şiirlerini davetiyeden okuduğum şairlerle Kahramanmaraş Uluslararası 4. Kitap ve Kültür Fuarı’nda karşılaşacağımı düşündükçe heyecanım artmaktadır.

Söylemeden geçmeyelim, Kitaba Davet’i yayıma hazırlayanlar: Züver Çetinkaya, M. Fatih Ertaş ve Çetin Canlı’dır.

 

Bilal Alimpınar

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017, 10:55
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13