Kitabın Ortası dergisinin yeni sayısı çıktı

Sanatın ve kitabın nabzını tutan Kitabın Ortası dergisinin Aralık sayısı okurlarıyla buluştu.

Kitabın Ortası dergisinin yeni sayısı çıktı

Her ay bizleri yeni kitaplarla; ilim, edebiyat ve sanat dünyasından birbirinden önemli isimlerle buluşturan Kitabın Ortası dergisi bu ay okurlarını Nurettin Topçu’nun “Kendimiz dışında nereye koştuysak gurbette kaldık” sözüyle selamlıyor.

Bu sayının dosya konularından biri Türk edebiyatının kült isimlerinden Oğuz Atay. Yazarın “Tutunamayanlar”, “Tehlikeli Oyunlar”, “Oyunlarla Yaşayanlar”, “Günlük” ve “Korkuyu Beklerken” kitapları incelenmiş.

Nurettin Topçu da başka bir araştırma dosyasına konu olmuş. Topçu’nun “Mehmed Akif”, “Türkiye’nin Maarif Davası” ve “Ahlak” ve İsmail Kara’nın “Kırk Yıl Sonra Dün Gibi Nurettin Topçu” kitaplarına yer veriliyor dosyads.

Aralık ayı olması hasebiyle dergide “Şeb-i Arûs” törenleri ve Mevlana Celaleddin-i Rumî hakkında hazırlanmış geniş bir dosya çalışması mevcut. İlber Ortaylı’nın “Türklerin Tarihi”, “Türklerin Altın Çağı”, Halil İnalcık’ın “Devlet-i Aliyye: Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar I” ve Erkan Göksu’nun “Kutadgu Bilig’e Türk Savaşı Sanatı” kitapları da “Türk Tarihi” dosyasına konu olmuş.

Bu ayın yazarlarından biri 1971 Nobel Edebiyat Ödüllü Pablo Neruda. Pablo Neruda dosyasında bizleri yazarın “Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı”, “Kuruntular Kitabı”, “Kuşlar Sanatı”, “Ayaklarına Dokunurum Gölgede” ve “Yeryüzünde Konaklama” kitapları bekliyor.

Kitabın Ortası dergisi her sayısında özel röportajlara yer veriyor. Bu sayıda da önemli isimlerle yapılmış söyleşiler mevcut. Bunlardan biri son haftalarda gişe rekorları kıran “Müslim” filminde Müslüm Gürses’in gençliği rolünde oynayan Şahin Kendirci ile yapılmış.

Dikkat çeken söyleşilerden biri de Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu gerçekleştirilmiş. İhsanoğlu, söyleşide son kitabı “Yozgatlı İhsan Efendi-Kaybolan Dünyadan Nurlu Bir Sima” ve babası Yozgatlı İhsan Efendi hakkında önemli bilgiler veriyor.

Türk edebiyatının önemli çocuk yazarlarından Gülten Dayıoğlu ile yapılan röportaj da yazarın kitapları ve yeni projelerine odaklanmış.

Bu sayıda öne çıkan kitaplardan bazıları şöyle: Khaled Hosseını’nın “Deniz Duası”, Abdülbaki Gölpınarlı’nın “Türk Tasavvuf Şiiri Antolojisi”, Fernando Pessoa’nın “Gizemli Maske” ve Umberto Eco’nun “Sıfır Sayı”.

Her sayıda olduğu gibi dergi Aralık’ta da minik okurları unutmamış. J. K. Rowling’in “Harry Poter-Azkabanı”, Özkan Öze’nin “Âdem Peygamber” ve Yalvaç Ural-Feridun Oral’ın “Mırnâme” kitapları onlar için seçilmiş.

Kitabın Ortası dergisine Turkcell Dergilik uygulamasından veya www.ktpkitabevi.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yayın Tarihi: 11 Aralık 2018 Salı 14:00 Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2018, 10:06
banner25
YORUM EKLE

banner26