Kitabın Ortası dergisinin Mart sayısı çıktı

Sanatın ve kitabın nabzını tutan Kitabın Ortası dergisi olarak Mart sayısı “Haktan ferman gelmedikçe, bahar sırrını açmaz” sözüyle okurlarıyla buluştu.

Kitabın Ortası dergisinin Mart sayısı çıktı

Keyifle okuyacağınız kitap dosyaları ve içerikle karşılaşıyoruz yine Kitabın Ortası dergisinin Mart sayısında. Edebiyattan sanata, sanattan tarihe birçok alanında uzman isimlerle keyifli sohbetler gerçekleştirilmiş ve kitap tanıtımlarına yer verilmiş.

Türk edebiyatının önemli yazarlarından Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın hayatı ve yazar kimliğini ele alındığı dosyada yazarın kaleminden okurlarına ulaşan “Hakk’a Sığındık”, “Mürebbiye, “Şıpsevdi”, ”Gulyabani” ve “Kaderin Cilvesi” kitapları incelenmiş.

Gerçekçi yazımın öncüsü Maksim Gorki dosyasında, yazarın otobiyografik üçlemesi olan “Çocukluğum”, “Üniversite Yıllarım” ve “Ekmeğimi Kazanırken” kitaplarına yer verilmiş.

Türk Kurtuluş Savaşı’nı başlatan komutanların arasında yer alan Kazım Karabekir’in hakikat belgeleri sayesinde ortaya çıkan “İstiklal Harbimizin Esasları”, “Paşaların Hesaplaşması” ve “Paşaların Kavgası” kitaplarını yine dergide incelenen eserler arasında.

Fars edebiyatının kült eserlerinin mercek altına alındığı dosyada Şeyh Sadi Şirazi’nin “Bostan” ve “Gülistan”ını, Feridüddin Attar’ın “Mantıku’t Tayr”ını, Musa Balcı’nın “Osmanlı’da Taşa Kazınmış Sözler”ini, Mehmer Kanar’ın “Çağdaş İran Edebiyatının Doğuşu ve Gelişmesi” kitabı ile Firdevsî’nin “Şehnâme”sini ve Ömer Hayyam’ın “Rubaîler”ini incelemiş dergi.

“18 Mart Çanakkale Zaferi” özel dosyasında savaşın seyrini değiştiren Türk milletinin unutulmaz bir zafer kazanmasında etkin rol oynayan Koca Seyit’in torunu Muhammed Yıkar ile Seyit Onbaşı’nın hayatını üzerine bir söyleşi yapılmış. Dosyanın ikinci bölümünde ise Buket Uzuner’in “Uzun Beyaz Bulut Gelibolu”, İbrahim Naci’nin “Allahaısmarladık” ve Faruk Sanal’ın “Çanakkale & Acı, Destan, Diriliş…” kitapları incelenmiş.

Bu ay makale köşesinde ilim tahsili için yola düşen İslâm âlimleri ve ilim yolculuklarını  “İslâm Âlimlerinin İlim Yolculukları” başlığı altında incelenmiş Kitabın Ortası.

Kitapları ile Osmanlı’da korsanlık ve casusluk konularını hemen her açıdan inceleyip okurlarına sunan Emrah Safa Gürkan ile kitaplarının yazım süreçleri ve yazarlık kimliği üzerine yapılan söyleşi de oldukça dikkat çekici.

M. Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, meslek dersleri öğretmeni Esra Çifci Dindar rehberliğinde hazırlanan “Siyer Gazetesi”ni ve bu fikrin ortaya çıkış serüvenini bizlerle paylaşıyor dergi.

Kitap tanıtımlarında bu ay Münin Sekman’ın “Her Şey Seninle Başlar”, Aidin Salih’in “Gerçek Tıp-Yitik Şifanın İzinde”, Jacques Ranciére’in “Cahil Hoca-Zihinsel Özgürleşme Üstüne Beş Ders”, W.chan Kim, Rene Mauborge’un “Mavi Okyanus Stratejisi” ve “Yüzbaşı Osman Nuri’nin Balkan Harbi Hatıratı” kitaplarına yer vermiş dergi ekibi.

Mart ayında hangi kitaptan başlasak diyorsanız önce Kitabın Ortası dergisine bir göz atın deriz. Dergi bizlere Dean Buonomano “Beyniniz Bir Zaman Makinesi”, Roberto Arlt “Yedi Deli Adam” ve Apostolos Doxiadis “Petros Amca ve Goldbach Sanısı” kitaplarını öneriyor mesela bu köşede.

Kitabın Ortası dergisinin kaptan köşkünde bu ay görev değişimi var. Derginin Editöryal Direktörlük görevini Ezgi Aşık’tan Deniz Demirdağ devraldı. Kendisine yeni görevinde başarılar dileriz.

Kitabın Ortası dergisini www.ktpkitabevi.com adresinden temin edebilirsiniz.

Yayın Tarihi: 07 Mart 2019 Perşembe 14:00
YORUM EKLE

banner19

banner36