Kitabın Ortası Dergisinin Haziran Sayısı Raflarda

Kitabın Ortası dergisinin Haziran 2018 tarihli yeni sayısı raflardaki yerini aldı. Bu ay 15. sayıya ulaşan dergide her ay olduğu gibi kitap tanıtımlarının yanı sıra ufuk açıcı söyleşilere ve dosyalara da yer verilmiş.

Kitabın Ortası Dergisinin Haziran Sayısı Raflarda

Kitabın Ortası dergisinin Haziran 2018 tarihli 15. sayısı çıktı. Dergi, kapağında Cemil Meriç’in “Bizler aynı kitaba baş koymuş insanlarız, bizden ala akraba mı olur?” sözüne yer vermiş. Bu ay dergide kitap tanıtımları, ilgi çekici özel dosyalar ve sahasında iddialı isimlerle yapılan söyleşiler mevcut.

Son sayıda yine özel dosyalar, kitap tanıtımları ve söyleşiler yer alıyor. Bu ay dosyalardan biri Türk edebiyatının ünlü hikâyecilerinden Sait Faik Abasıyanık’a ayrılmış. Dosyada “Yazmasaydım deli olacaktım” sözleriyle tanınan Abasıyanık’ın hayatı, eserleri, Türk edebiyatında nereye oturduğu ve getirdiği yenilikler geniş bir şekilde ele alınmış. Ayrıca 4 kitabı da incelenmiş. Dergideki bir başka dosya konusu da yine Türk edebiyatının önemli isimlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrılmış. Dosya özellikle Tanpınar’ın bilinmeyen yönlerine odaklanmış ve altı kitabını masaya yatırmış. Başka bir dosya konusu da dünya edebiyatının kurmaca ve felsefe alanındaki önemli yazarlarından biri olan Franz Kafka üzerine hazırlanmış.

Sürpriz okuma listeleri

Haziran sayısında okurları güzel bir sürpriz bekliyor. Kitabın Ortası dergisi Haziran ayı için “Bu ay hangi kitaptan başlasak” mottosuyla güzel bir okuma listesi hazırlamış. Listede Gabriel Garcia Marquez, Füruğ Ferruhzad ve Prof. Dr. İsmail Faruki’nin birbirinden güzel kitaplarına yer verilmiş. Ayrıca Türkiye genelinde tespit edip görüşülen 10 sahaf aracılığıyla, bir en çok okunanlar listesi hazırlamayı da ihmal etmemiş dergi.

Derginin Haziran sayısı yine ilginç söyleşilere yer veriyor. Bunlardan biri “Sihirli Flüt” olarak bilinen ve Mozart’ın 239 yıldır hiç çalınmayan “Wendling Flüt Konçertosu”nu çalarak dünyanın dikkatini çeken sanatçı Şefika Kutluer ile yapılmış. Söyleşide Kutluer; “Benim için flüt çalmak susadığınızda su içmek isteyişiniz gibi bir ihtiyaçtır.” diyor.

Van Gogh’un “Yıldızlı Gece” tablosunu ebru sanatına resmeden ve bütün dünyanın dikkatini çeken sanatçı Garip Ay’la da bir söyleşi yapılmış. Röportajda Ay, “Ebruda bütün hamleleri geriden alıyorsunuz. İlk yapmanız gereken şey kareyi ters okumanız. Bu yüzden çok yorucu ama çok güzel… Ebrunun insanı tahmin bile edemeyeceği bir noktaya ulaştırma özelliği var. Bu özel tarafın sürekli değişmesi sizi olduğunuzdan farklı bir yere alıp götürüyor.” diyor.

Çizgilerin Adamı ile söyleşi

Derginin en önemli röportajlarından biri de Hasan Aycın ile yapılmış. “Çizgilerin Bilge Adamı” olarak bilinen Aycın, “Ben sekiz yaşında yürüdüm. Etrafımdakiler bana hayattan önce ölümü anlattılar. Çünkü ölümü beklenen bir çocuktum.” diyor söyleşide. İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Ersoy ile yapılan söyleşi de oldukça ilgi çekici görünüyor.

Kitabın Ortası dergisinde bu ay ilginizi çekebilecek yazılardan bazıları ise şöyle: Ufuk Tarhan, “Acaba Gelecekte Bayramlar Nasıl Kutlanacak?”; Hacer Yeğin’in “Sahip Ata Külliyesine Yakından Bakış” Haşim Akın’ın “Çok Yakın Ülke Mali”, Kamil Büküyer’in “Yüzü Medine’ye Dönük Bir İsim Ali Ulvi Kurucu” yazıları ve Peyami Safa üzerine kaleme alınmış “Az Bilmek İçin Çok Okumak Gerekir” başlığı bunlardan bazıları.

Bu ay kitap tanıtımlarında Rus edebiyatının usta kalemlerinden Aleksandr Puşkin, Fatma Barbarosoğlu, Robert Frager, Nazan Bekiroğlu gibi ünlü yazarların kitaplarına ve Türk edebiyatının klasikleşmiş romanlarına yer verilmiş. Ayrıca Stephen Hawking ve Sinan Canan’ın bilim- kurgu konusunu işleyen kitapları da ilgi çekici.

Gezi yazılarından portrelere, kitap tanıtımlarından özel dosyalara ve söyleşilere kadar çok geniş bir yelpazede yazıların yer aldığı Kitabın Ortası dergisini tüm seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz. Ayrıca http://www.kitabinortasi.com/ adresinden de dergiyi inceleyebilirsiniz.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2018, 16:17
banner12
YORUM EKLE
banner8

banner7

banner6