Kitabın Ortası Dergisinin Ağustos Sayısı Raflarda

Kitabın Ortası dergisinin 17. sayısı raflardaki yerini aldı. Dergi birbirinden değerli dosyalarla, ilim ve sanat dünyasından kıymetli isimlerle yapılmış söyleşilerle ve kitap tanıtımlarıyla herkesi okumaya davet ediyor.

Kitabın Ortası Dergisinin Ağustos Sayısı Raflarda

Kitabın Ortası dergisinin Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu. Dergi kapağında bu ay bizleri Arif Nihat Asya’dan alıntılanan ‘‘Işığı önüne al, yürü! Gölgen arkandan ister gelsin, ister gelmesin!” sözü karşılıyor.

Bu ayın dosyalarından biri Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nu konu edinmiş. Yazarın hem edebi yönü hem de hayatı ve eserlerinin ele alındığı dosyayı Tutku Uluca hazırlamış.

Dosyalardan biri de Hac konusuna ayrılmış. İslâm’ın beş temel şartından biri olan Hac üzerinde tefekkür etmeyi ve onu anlamayı hedefleyen yazı da kurban konusu da ele alınıyor. Ayrıca Hac ve kurban ibadetlerine yönelik kitap tanıtımları da yer alıyor. Geçmişten günümüze toplu taşımacılık dosyası oldukça ilginç bir içeriğe sahip.

Makale köşesinde Kamil Büyüker “İstanbul’un Şair Müftüsü Abdurrahman Şeref Güzelyazıcı” başlığını taşıyan yazısında Fatih Camii’nin minberinde verdiği veciz hutbelerle dinleyenlerin gönlünü kazanan âlim bir müftüyü bizlere tanıtmış. Araştırma köşesinde Hacer Yeğin, Türk evleriyle ilgili yazılarına devam etmiş. Yine keyifli ve ufuk açıcı bir yazı var karşımızda.

Şiir, duygu ve düşüncelerin aktarıldığı en güzel araçtır; şiir, sessizliğin ve sükûtun diğer adıdır. Kitabın Ortası’nda bu ay Turgut Uyar’dan Sezai Karakoç’a, Özdemir Asaf’tan Nuri Pakdil’e Türk edebiyatının gözde şairlerinin şiirlerinden meydana gelen bir şiir doyası da var.

İddialı söyleşiler

Bu ayın söyleşileri de yine oldukça iddialı. Havva Tahran yayıncı Kenan Yabanigül ile yayın dünyasındaki gelişmeler üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirmiş. Leyla Başaran şair Mehmet Akif İnan’ın kızı Banu İnan ile yaptığı söyleşide şiire adanmış bir hayattan kesitler derlemiş bizler için.

Ezgi Aşık ise tasavvuf musikisi dinleyen herkesin yakından tanıdı bir isme uzatmış mikrofonunu: Kudsi Ergüner. UNESCO tarafından “Barış Sanatçısı” seçilen Kudsi Erguner, Osmanlı klasik müziğini anlatmış bizlere. Ergüner söyleşide “Müziği sufi yapan kuru bir etiket değildir, özellikle sözlerinin manası ve o manayı yaşayabilecek zarif insanların zevkidir.” diyor. Oyuncu Tamer Levent ile sanat geçmişi ve “Sanata Evet” platformu üzerine yapılan söyleşi de oldukça ilginç ayrıntılar aktarıyor okura.

Gezelim Görelim köşesinde bu ay okuma köşesi seçilen mekan Cedid Mehmed Medresesi, yani İstanbul Sanatları Çarşısı. Medresenin kafeterya bölümünün İstanbul Kahvehanesi olarak adlandırıldığını hatırlarsak medresenin neden okuma köşesi seçildiği de açıklığa kavuşmuş olur.

Her sayıda olduğu gibi Ağustos ayında da Kitabın Ortası dergisi okuma listeleriyle, kitap tavsiyeleriyle, dosya ve söyleşileriyle yine dolu dolu.

Kitabın Ortası dergisini tüm seçkin kitapçılarda bulabilirsiniz. Ayrıca dergiye http://www.kitabinortasi.com/ adresinden de ulaşmanız mümkün.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2018, 15:20
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13