Kitabın Ortası dergisinin 19. sayısı çıktı

Kitabın Ortası dergisi yeni sayısında da yayın dünyasının ve kitabın nabzını tutmaya devam ediyor.

Kitabın Ortası dergisinin 19. sayısı çıktı

Kitabın Ortası dergisinin Ekim sayısı kapağında İsmet Özel’den bir alıntıyla selamlıyor bizleri: “Yolumuz birbirimizi anlamaktan geçmiyorsa hiçbir yere varamayacağız demektir.

Dergi hazırladığı dosyalar, kitap tanıtımları, söyleşiler ve makalelerle Ekim ayında da yine zengin bir içerik sunuyor okura.

Bu ayın yazarlarından biri Cahit Sıtkı Tarancı. Edebi şahsiyeti ve üç kitabı etrafında güzel bir dosya bekliyor edebiyat sevdalılarını. Bu ay işlenen yazarlardan biri de dünya edebiyatının gizemli ismi James Joyce.

Birbirinden iddialı isimlerle gerçekleştirilen söyleşiler hemen dikkat çekiyor. Bunlardan biri Nevzat Tarhan ile yapılan söyleşi. Tarhan, “Kibir, öz beğenidir. Bencil insanlar bu yüzden mutlu olamıyor. Çünkü insanın psikolojik doğası yalnız yaşamaya göre odaklanmamıştır. İnsan ancak sosyal yapının bir parçası olursa mutlu olabilir. Bu özellikleri nedeniyle insan muhakkak yalnızlığını giderme arayışındadır. Ve kendisine bağlanacak nesneler arar. Mutlu olabilmesi için kişinin kendisini tanıması gerekiyor” diyor.

Türkiye’de Halkla ilişkiler sisteminin kurucusu ve iletişim duayeni, Betül Mardin ile gerçekleştirilen söyleşiye değinmeden olmaz. Betül Mardin hem mesleğinin inceliklerini hem de başarısının sırrını paylaşıyor dergi okurlarıyla.

Bu sayının söyleşilerinde karşımıza çıkan isimlerden biri de Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali... Müzikolog olan Filiz Ali ile müzik kariyeri ve babasının edebi yönü üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirilmiş. Başka bir söyleşi de Türkiye ve Ötesinde Müslümanlık kitabının yazarı sosyolog Neslihan Çevik ile gerçekleştirilmiş.

Bu ayın dosya konularından biri Mimar Sinan ve eserleri. Dosyada Koca Sinan’ın hayatı ve eserleri üzerinde duruluyor. Mutlaka okunması gereken dosya başlıklarından biri de şöyle: “Dosya: Medeniyetin Eşiği Osmanlı’da Fotoğrafçılık Sanatı”. Fotoğraf makinasının icadından Osmanlı’da fotoğrafçılığı gelişimi, Sultan II. Abdülhamid’in bu konuya ilgisi masaya yatırılmış.

Şeyma Kısakürek Sönmezocak bu ay Jack Kerouac’ın Yolda kitabı üzerine bir yazı yazmış. Deniz Demirdağ Paulo Coelho’nun Hippi kitabını incelemiş. Yaren Minel Özbek ise Normane Stone’nin İmparatorluk Oyunları kitabını değerlendirmiş.

Bu ay editörün seçimi bölümünde Marcel Proust’un Okuma Günleri, Bilge Karasu’nun Göçmüş Kediler Bahçesi, Samipaşazade Sezai’nin Küçük Şeyler’i ve Sigmund Freud’un aforizmalarından oluşan Mutlu Olma İhtimalimiz kitaplarına yer verilmiş.

Makale bölümünde ise Fatma Zehra Dizbay, “Osmanlı’da Haritacılık Tarihi” başlığını taşıyan yazısında Osmanlı’da ilk matbaayı kuran İbrahim Müteferrika’nın haritacılık üzerine yaptığı çalışmalara dikkat çekmiş. Dikkat çeken bir diğer makale de İmam Suyutî üzerine kaleme alınmış.

Bu ay dergide incelenen kitaplar arasında 15 Temmuz şehidimiz Erol Bey üzerine hazırlanan Erol Olçok, Haluk Dursun Yazar’ın Osmanlı Coğrafyasına Yolculuk’u, 14. yüzyıla ait bir coğrafya kitabı olan Takvimu’l-Buldan ve Reşat Ekrem Koçu’nun Osmanlı Padişahları dikkat çeken eserler arasında.

Kitabın Ortası dergisi her ay olduğu gibi bu sayıda da okuma listeleri, ünlü isimlerle yapılan söyleşiler, kitap tanıtımları, kitap listeleri ve minik okurlar için seçilen kitaplarla Ekim’i boş geçirmeyin diyor.

Yayın Tarihi: 04 Ekim 2018 Perşembe 16:16 Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2018, 23:12
banner25
YORUM EKLE

banner26