Kırgız Geleneksel Müzik Aletleri Yeniden Hayat Buluyor

Müzisyen Nurlanbek Nışanov, 30 yıllık çalışmalar sonuncunda Kırgız halkının geleneksel çalgılarından 18'ine yeniden hayat verdi.

Kırgız Geleneksel Müzik Aletleri Yeniden Hayat Buluyor

Kırgızistan’da yaklaşık 34 yıldır geleneksel müzik aleti yapımıyla uğraşan 52 yaşındaki profesonel müzisyen Nurlanbek Nışanov, evinde kurduğu mütevazi atölyesinde Kırgız halkına özgü el yapımı müzik aletleri üretiyor. Devlet orkestrasında görev yapan Nışanov'un bizzat yaptığı müzik aletleri arasında vurmalı ve üflemeli çalgılar bulunuyor.

Nışanov, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, ekibiyle birlikte 30 yıldır unutulan geleneksel müzik aletlerine hayat vermeye çalıştıklarını söyledi. Zaman içerisinde unutulan müzik aletlerini Manas Destanı'ndan keşfettiklerini anlatan Nışanov, şunları kaydetti: "Manas Destanı'nda adı geçen 24 müzik aletinden 18'ine hayat verdik. Geriye 6 müzik aleti kaldı. Bu müzik aletlerinin adlarını ve hangi durumlarda kullanıldığını biliyoruz ancak bunların yapılması kadar çalınması da önemlidir. Bunun üzerinde yoğun çalışıyoruz." 

Kırgız müziği ve çalgılarının tarihini de yakından araştıran Nışanov, Sovyetler Birliği öncesi ve sonrasında Kırgız halkına özgü enstrümanların kaybettirildiğini dile getirdi. Nışanov, müziğin ve geleneksel çalgıların ezelden beri Kırgız halkı için askeri seferlerde, bayram, tören, kutlama ve büyük düğünlerde vazgeçilmez olduğunu vurguladı.

Milli hafızamızı canlandırmaya baladık

Kırgız müzik aletlerinde tarihin ve efsanelerin saklı olduğunu belirten Nişanov, "Çok zengin müzik çalgı türlerimiz vardı ancak Rus Çarlığı döneminde ilk olarak Kırgız savaşçıların kullandığı sesli ve vurmalı aletler kaybettirildi. Sovyetler Birliği'nde de diğer müzik aletleri yavaş yavaş yok edildi." diye konuştu.

Sovyetler Birliği döneminde Kırgız müzik aletlerinin profesyonel kabul edilmediğine dikkati çeken Nışanov, "Kırgızistan'ın Sovyetler'den bağımsızlığını ilan ettiği ilk yıllarda Kırgızların elinde 3 adet çalgı kaldı. Bunlar üç telli çalgı komuz, vurmalı nefesli çalgı temir komuz ve yaylı çalgı kıl-kıyak'tı." dedi. Ayrıca Sovyetler Birliği döneminde Kırgızlara yabancı müzik aletleriyle eğitim verildiğini anlattı.

Müzik eğitimi aldığı okulda Kırgız müzik aletlerinin olmadığını ve okul döneminde Kırgızlara tarihlerinden bahsedilmediği gibi müzik aletlerinden de söz edilmediğini ifade etti. Nışanov, "Müzik eğitimi yıllarımda Kırgız müzik aletlerine benzeyen Ukrayna geleneksel müzik aleti domrada ve Rus balalaykasında eğitim verildi." şeklinde konuştu.

Nışanov, geleneksel müzik aletlerine hayat vererek milli hafızayı canlandırmayı amaçladıklarını belirtti. Nesilden nesile aktarılan Manas Destanı'ndan ortaya çıkardıkları geleneksel vurmalı müzik aletlerinden "dool" ve "dobulbas"ın eylül ayı başında düzenlenecek 3. Dünya Göçebe Oyunları'nın açılış ve kapanış törenlerinde kullanılacağını da sözlerine ekledi. Ülkede yaygın olarak komuz, kıyak, temir komuz, çoor, cığaç, ooz komuz, surnay, kerney, dool, dobulbas, sıbızgı, cetigen ve şorpaşor çalgılar kullanılıyor. 

Yayın Tarihi: 17 Temmuz 2018 Salı 15:46 Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2018, 16:09
banner25
YORUM EKLE

banner26