Kimi seveceğini bilen insan

ESKADER, ömrünü hayra vakfeden Ahmet Şişman'ın aramızdan ayrılışının ardından ilk anma törenini Bâbıâli Sohbetleri çerçevesinde gerçekleştirdi.

Kimi seveceğini bilen insan

Her hafta Timaş Kitap Kahve’de gerçekleşen Bâbıâli Sohbetleri’nde 28 Temmuz’da, 16 Temmuz gecesi ebediyete intikal eden Ahmet Şişman anıldı. Ailesi, kurucusu olduğu Yeni Şafak gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mustafa Kahraman, çalışma arkadaşları, emeğini esirgemediği yakın dostları ve gazeteciler toplantıda hazır bulundu.

Eskader Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Sarıkoç’un yönettiği toplantıda, Şişman’ın hayranlık uyandırıcı bir hayra adanmışlık ihtiva eden ibretlik hayatı konuşuldu.

“Vakıf Adamı Ahmet Şişman” başlıklı programın ilk konuşmacısı Ensar Vakfı yetkilisi ve Şişman’a yakınlığı ile de bilinen Mahmut Zengin oldu. Son yirmi dört saati beraber geçirdiklerini belirten Zengin, bu süre içinde gerçekleştirdiği tüm eylemlerin hayatının bütünü özetlediğini belirtti. Son saatlerinin dahi imam hatip liselerine dair meseleler ve okullarda isteğe bağlı din eğitimi üzerine istişareler ve toplantılarla geçen dolu dolu bir gün olduğunu kaydetti. “Sıradışı bir insandı, çoğunlukla ayaklarının yere basmadığını düşünürdük. Bizi şaşırtacak imkânsızlıkların peşinden giderdi. Elini taşın altına koyabilen birisi ve 28 Şubat sürecinde öncü bir insandı.” diyen Zengin, Almanca birkaç kitabın çevrimi ve ahlak ile ilgili kitapların yayınlanmasına dair çalışmalar yapmak ile ilgili geleceğe yönelik projelerinin olduğunu ifade etti.

Hayır peşinde bir ömür

Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, “Konuşmayı, düşünmeyi ve istişare yapmayı çok severdi. Çok farklı bir insan tanıdık. İlginç bir zekası vardı. Çok pratikti. Anlık düşüncelerini hayata geçirebilirdi.” derken Şişman’ın kendisi tarafından söylenmiş şu sözleri aktardı: “Hayrın ve bereketin nerede olduğunu bilemezsiniz. Hayırlı bir işin mutlaka ya başında ya da sonunda bulunmaya gayret edin. Belki oradaki hayır size de intikal eder.” Dolayısıyla bu tür işlerin içinde az ya da çok bulunduğunu ifade etti. Yayıncılığın Şişman için bir hobi olduğunu ve 28 Şubat’ta yapmış olduğu Demokrasi Kurultayı’na pek çok siyasetçi ve devlet adamının katılımını sağlayarak Türkiye ve dünyada ses getiren büyük bir etkinliğe imza attığını belirtti.

Mehmet Ali Metinyurt, 70’lerdeki öğrencilik dönemine dek dayanan dostluklarının ara vermeksizin bu günlere kadar sürdüğünü ifade etti. “Entellektüel, güzel giyinen, nüktedan biriydi. Elinde kitap olmadığını hatırlamam. Ona alıştıktan sonra gidişi çok zor gelecek.” diyen Metinyurt, onunla tanıştıktan sonra imam-hatipli olmanın bir ayrıcalık olduğuna kanaat getirdiğini ve çocuklarını bu minval üzere yetiştirdiğini ifade etti.

Kimi seveceğini bilen insan

İmam-hatipten hocası olan Hüseyin Atilla Şener, “İnandığı gibi yaşadı, inandığı gibi öldü. Cenazesine bakılırsa bu anlaşılabilir. Binlerce gönüldaş vardı. Eğer malzemeniz iyi ise iyi sonuç alıyorsunuz. Farklılığı daha öğrencilik yıllarında belliydi.” diyen Şener, onun ardından gelen neslin birçok sivil toplum kuruluşunun oluşumuna hizmet ettiğini belirtti. İslâm’ın temel kaidesinin Allah için sevmek, Allah için sevilmek olduğunu ve bu düsturla Ahmet Şişman’ın kimi seveceğini kimi ise sevmeyeceğini çok iyi bildiğini ifade etti.

Yeni Şafak Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert, Ahmet şişman hakkında yazmış olduğu yazı üzerinden yola çıkarak (//www.yenisafak.com.tr/Yazarlar/?i=28240&y=YusufZiyaComert) yaptığı konuşmasında, İzlenim dergisi, Yönelişler dergisi ve Yeni Şafak gazetesinde bir arada çalıştıklarını kaydetti. “Üretkendi. Yapılagelen işlerle ilgili yeni fikirler üretirdi. Kaliteli işler çıkarırdı. Gazetenin kuruluşunda vizyoner duruşunun katkısı vardır.” dedi.

Toplantıyı yöneten Hüseyin Sarıkoç ise Ensar Vakfı yetkililerinin konuşmalarında Ahmet Şişman’ın başlattığı vazifenin devam edeceğini görebilmenin çok sevindirici olduğunu kaydetti.  

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Osman Akkuşak ile Basın İlan Kurumu İstanbul Şube Müdürü Mehmet Köşker, Nurettin Yaşar, Şeref Dursun, Mehmet Cemal Çiftçigüzeli ve ESKADER Yönetim Kurulu Üyeleri ve Sanatalemi sitesi köşe yazarları’nın hazır bulunduğu toplantı, Kur’an tilaveti ve Ahmet Yüter tarafından okunan ‘portre dua’nın ardından hatıra fotoğrafları ile son buldu.

Yüsra Dal haber verdi

Yayın Tarihi: 01 Ağustos 2011 Pazartesi 22:27 Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2011, 22:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
münire
münire - 12 yıl Önce

Derneği sık sık ziyaret edip faydalı konuşmalar yapardı. Allah rahmet eylesin... ailesine başsağlığı diliyorum.

Abdullah Yalnız
Abdullah Yalnız - 11 yıl Önce

Şahitlik ediyorum ki mütevaziydi. Kıytırık derneklerin başkanları sözde daha iyi hizmet edebilmek için ciplerle takılırken, maddi bütçesi epey büyük olan Ensar Vakfı'nın bu tevazu sahibi başkanı orta sınıf bir arabaya biner, öğrencileri dikkate alır, onların derdini dinlerdi. Şahit ol ya Rab!

banner19

banner36