Kimdir bu Levantenler?

Osmanlı’dan günümüze Türkiye’de barış ve hoşgörü içinde yaşayan Levantenlerin kültür ve cemiyet hayatına katkıları ele alındı.

Kimdir bu Levantenler?

Beyoğlu´nda bu yıl 3´üncü Levantenler Konferansı düzenlendi. Levantenlerin Osmanlı coğrafyalarında ve Beyoğlu´nda neler yaptıkları, kültürel ve cemiyet hayatına katkıları masaya yatırıldı. Beyoğlu Belediyesi´nin ev sahipliğinde Londra Levanten Kültür Mirası Vakfı paydaşlığında düzenlenen konferans, Akademi Beyoğlu´nda gerçekleşti. ‘Kimdir Bu Levantenler?’ başlığı altında düzenlen konferansın moderatörlüğünü Nuri M. Çolakoğlu üstlenirken, Dr. Rinaldo Marmara, Prof. Dr. Zafer Toprak ve ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı katılımcı olarak yer aldılar.

Açılış konuşmasını yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Levantenlerin kendilerine kucak açan yerlere yerleştiklerini söyledi. Demircan, “Birçok dinden kültürden insanları Beyoğlu kabul etti. Bu anlamda bu hoşgörünün sahibi oldukları için atalarımıza müteşekkiriz. Levantenler İstanbul´da var olduysa yine bu toprakları idare edenlerin hoşgörüsüne bağlıdır” diye konuştu.

Prof. Dr. İlber Ortaylı, ise “Levantenler kapalı mahallelerde oturuyorlar. İstanbul surları içerisinde Levantenler yaşamaz. Yeşilköy´e gider orada yaşar. Levantenler klasik yerleşme noktalarına gitmezler. Benim zamanımda ben bunları gördüm. Bazı efsanelerin aksine öyle bir şeylerle kaynaşmamışlardır” dedi.

Yayın Tarihi: 25 Aralık 2018 Salı 03:00
banner25
YORUM EKLE

banner26