Kim olduğumuzun farkında mıyız?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen konferansta konuşan Prof. Dr. Erol Göka, değişen dünyada ailenin yerini değerlendirdi.

Kim olduğumuzun farkında mıyız?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Değişen Dünyada Aile Olmak’ konulu konferansa katılan Prof. Dr. Erol Göka, dünyaya bakışımızın ve kendimizi algılayışımızın değişikliğe uğradığı günümüzde, anlam erozyonuna dikkat çekti.

Prof. Dr. Erol Göka, "İlişkilerimiz, dünyaya bakışımız ve kendimizi algılayışımız değişiyor. Peki, aile aynı kalıyor mu? Mahremiyet aynı kalıyor mu? 100 yıl öncesinde aşk dediğimiz zaman bugünkü anlamı mı kast ediyorduk? Kesinlikle hayır. En muhteşem Türk ailesinde bile münasebetler, bir otel koridorunda karşılaşan müşteriler ilişkileri gibi." dedi.

Kim olduğumuzun farkında mıyız?

İnsan ve değişen dünya ilişkilerini ele aldığı konuşmasında Prof. Dr. Erol Göka, "İnsan dünyada kim olduğunun farkında değil. İnsanın kendisini inşa edebilmesi ve tanıyabilmesi için artık profesyonellerden başkası kâr etmiyor. İnsanlık adına hafifçe ürpermemizi sağlaması gereken bir cümledir bu. Yolunu kaybetmiş bir çoban gibi, falcılardan medet uman ciddi insanlık sıkıntılarının ortaya çıktığı bir dünyaya eviriliyoruz." diye konuştu.

"Müslümanlığımızla birbirimizi anlayabiliyoruz"

İnsanların birbirlerini daha çok anlamaya ve dinlemeye çalışmaları gerektiğinin altını çizen Göka, "Hızla üzerimize gelen bir dünya var. Biz de buradan geçmeye ve kendimizi kurtarmaya çalışıyoruz. Bütün zorlukları dengeleyebilecek zenginlik ve mirasa sahibiz. Bu mirasımız da Müslümanlığımızdır."

Müslümanlığımız sayesinde biz hala birbirimizi anlayabiliyoruz. Aile ve sosyal ilişkilerimizde aklımızdan çıkarmamamız gereken ise şudur; Bir insanın 24 saatini hayal edemiyorsanız, o insanı tanımamışsınız demektir. Bu nedenle birbirimizi daha çok anlamaya ve dinlemeye zaman ve emek harcamalıyız" şeklinde konuştu.

 

Hamza Türkyıldız haber verdi

Yayın Tarihi: 05 Aralık 2013 Perşembe 22:57 Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2013, 22:57
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26