Kıbrıs şarapları için fethedilmedi

Kıbrıs’ın fethinin 442. yılında, Yedikıta dergisinde Kıbrıs Adası’nın fethinin önemi ve bırakılan tarihi miras ile ilgili çok önemli bir dosya yayınladı.

Kıbrıs şarapları için fethedilmedi

Kıbrıs’ın Osmanlı Devleti tarafından fethedilmesinin (1 Ağustos 1571) üzerinden 442 yıl geçti. Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi Ağustos sayısında Kıbrıs Adası’nın fethinin önemi ve bırakılan tarihi miras ile ilgili çok önemli bir dosya yayınladı.

Prof. Dr. İdris Bostan ve Prof. Dr. Ara Altun ile yapılan röportajlarda, Ada’nın fethi ve günümüze ulaşan tarihi mirasla ilgili ilgi çekici bilgilere yer verildi. Yazıda, Kıbrıs adasının 14 asır önce 649 yılında Halife Hz. Osman döneminde Hz. Muaviye kumandasındaki ordu ile kuşatılması ve vergiye bağlanmasından günümüze kadar yaşanan tarihi olaylara da değinildi.

“Kıbrıs şarapları için fethedilmedi!”

Kıbrıs’la ilgili araştırmalarıyla tanınan Prof. Dr. İdris Bostan, Kıbrıs’ın fetih kararı için ortaya atılan ‘Ünlü şarapları için fethedildi’, ‘Yasef Nassi’nin dönemin padişahı Sultan İkinci Selim’i yönlendirmesi sonucu gerçekleşti’ gibi iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

uyduğunu savunarak sefer konusunda tartışmaya son noktayı koymuş oldu.

Vakıf eserleriyle donatıldı

Kıbrıs’taki tarihi eserlerin envanterini Yedikıta okurları için derleyen ve bu envanterin haritasını merhum Prof. Dr. Oktay Aslanapa ile birlikte hazırlayan Prof. Dr. Ara Altun ise Osmanlı Devleti’nin, fethettiği yerlere adalet yanında imar da götürmeyi bir fetih politikası olarak benimsediğine dikkat çekti.

Topçu kışlası 100 yıl önce satılmış!

Yedikıta dergisinde bu ay yer alan en dikkat çekici mevzulardan biri de Tarihçi Yazar Harun Tuncer’in yayınladığı “İttihatçılardan Satılık Kışla!” makalesi… Planı ve haritası olmadığı iddia edilen Taksim Topçu Kışlası’nın plan ve haritasının; daha da önemlisi, kışlanın 1913’te bir yabancı firmaya satıldığının belgeleri ilk defa gün yüzüne çıkıyor…

Dergide ayrıca, Prof. Dr. Salim Aydüz’ün “İslam Medeniyetinde Takvimler”, Başbakanlık Osmanlı Arşivi Görevlisi Kasım Hızlı’nın “Sultan’ın Basın Danışmanı (Luis Sabuncu) Ermeni Meselesine Çözüm” ve Prof. Dr. Fethi Gedikli’nin “Eskiden Çevreyi Kirletenler Asılırdı” başlığı ile verilen yazısı ilgiyle okunacaklar arasında bulunuyor.

Yedikıta dergisi, bu sayısı ile birlikte “Kıbrıs Mimari Kültür Haritası ve Piri Reis’in Kıbrıs Haritası (1526)” posteri okurlarına hediye ediyor. Piri Reis’in, fetihten 46 yıl, günümüzden 487 yıl önce çizdiği sanat eseri değerindeki harita ve haritanın ilk defa yayınlanan metinleri dikkat çekiyor.

Abonelik: (0212) 657 77 35 İrtibat: (0212) 657 88 00

huseyin.guney@yedikita.com.tr - editör@yedikita.com.tr

 

Cansu Çınar haber verdi

Yayın Tarihi: 01 Ağustos 2013 Perşembe 01:24 Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2013, 01:24
banner25
YORUM EKLE

banner26