Kentle ilişkimiz ne düzeyde olmalı?

Ayraç, 34. sayısında “Popüler Kültür’ün Neresinde Duruyoruz?” sorusuna cevap arıyor.

Kentle ilişkimiz ne düzeyde olmalı?

Aylık kitap dergisi Ayraç, 34. sayısıyla (Ağustos 2012) karşınızda. “Popüler Kültür’ün Neresinde Duruyoruz?” dosya başlığıyla yayınlanan dergi, popüler kültürün ne olduğunu tartışmaya açıyor ve Jean Baudrillard’dan Cemil Meriç’e, Terry Eagleton’dan Frankfurt Okulu eleştirmenlerine analizler sunuyor. Medya, TV gibi popüler kültür araçlarını da inceliyor.

Üç yıldır yayınlanan kitap tahlili ve eleştiri dergisi Ayraç, binlerce kitabı okurlarıyla buluşturmanın sevincini yaşıyor her ay. Dergide kitap eleştirileri, tahlilleri, karşılaştırmalı analizler, incelemeler ve röportajlar yer alıyor. Ayrıca Kapanmış Dergiler Kıraathanesi bölümünde her ay kapanmış bir derginin genel yayın yönetmeniyle konuşuluyor, Çocuk Kitaplığı bölümüyle çocuk yayıncılığı, Kültür Sanat bölümüyle sanat ve edebiyat camiasından haberler sunuluyor.

Fanta içen ya da Levis giyinen bizden farklı mı?

Popüler Kültür, bizi farklılaşmayı vaat etmesiyle kandırıyor. Aslında uzay istasyonunda çocukla kızın Levis giyinme ayrıcalığı filan yok, aynı şekilde Fanta içen gençler plajda farklılık filan yaratmıyorlar, aynı dünyada yaşadığımız halde farklı dünyalar sunarak bizleri kandırıyorlar. Peki, gerçekte plajda Fanta içmeyenlerin daha ayrıcalıklı olmadığını bildiğimiz halde, neden esir düşüyoruz popüler kültüre? Sorular soruları açıyor, siz en iyisi Ayraç’ın özellikle bu sayısını alıp okuyun.

Rasim Özdenören soruyor: “Kentle ilişkimiz ne düzeyde olmalı?”

Derginin ilginç yazılarından birisi de Ömer Gök’e ait. Gök, “Kent İlişkileri Işığında Kentler ve Ölüm Üzerine” yazısıyla Rasim Özdenören’in şehir ve medeniyete bakışını analiz ediyor. Usta yazarın Müslüman’ın şehre bakış açısı nasıl olmalıdır? Sorusunun izini araştırması, kaybettiğimiz şehir kültürünü ve bakış açısını yeniden kazanmamız açısından mühim.

Başka neler var?

Yusuf Yavuzyılmaz Tanpınar’ın modern mi yoksa muhafazakâr mı olduğunu tartışıyor, ilginç bir yazı. Reyhane Gümüş Mustafa Kutlu’nun Anadolu Yakası kitabını tanıtıyor. Aydın Hız Umberto Eco üzerinden göstergebilim üzerine analizler yapıyor. Samet Altıntaş, seyyahların gözüyle Bursa’yı anlatıyor.

İyi okumalar…

Dergiden Haberdar Olmak İçin: iletisim@ayracdergi.org

Facebook: ayracdergisi

Twitter: @ayracdergisi

www.ayracdergi.com

Enes Can Işım bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2012, 11:37
YORUM EKLE

banner19

banner13