Kendi kendini yetiştiren birkaç aydından biriydi Topçu

Nurettin Topçu Bilgi Şöleni kapsamında 3 gün boyunca düzenlenen oturumlarda Nurettin Topçu’nun fikirleri ve mücadelesi konuşuldu.

Kendi kendini yetiştiren birkaç aydından biriydi Topçu

Vefatının 40. yıldönümünde “Nurettin Topçu Bilgi Şöleni” kapsamında 3 gün boyunca düzenlenen oturumlarda Nurettin Topçu’nun fikirleri ve mücadelesi ve sanatı anlatıldı.

TYB, İBB Kültür Saire Başkanlığı ve Sosyal Düşünce Akademisi’nin katkısı ile düzenlenen Bilgi Şöleni etkinlikleri ilk günü Yenikapı Mevlevihanesi’ndeki açılış oturumu ila başladı. TYB Kurucu Başkanı Mehmet Doğan, İBB Kültür Dairesi Başkanı Abdurrahman Şen, TYB Genel Başkanı Hicabi Kırlangıç, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, Prof.Musa Kazım Arıcan, Prof.Dr.Recep Şentürk, Dr.Mehmet Sılay ve eski bakanlarımızdan Prof.Dr.Sami Güçlü birer konuşma yaptı. Öğle arasında Nurettin Topçu’nun Kozlu mezarlığındaki kabri ziyaret edildi.

18 Aralık Cuma günü gerçekleştirilen Beşir Ayvazoğlu’nun yöneticiliğini yaptığı ilk oturumda Prof.Dr.İsmail Kara “Nurettin Topçu’nun hayat hikayesi”ni, Mehmet Doğan “Nurettin Topçu’da din, tarih, toprak” anlayışını, Doç.Dr.Fatih Birgül “bir şahit ve taraftar olarak Nurettin Topçu”yu anlattı.

Nurettin Topçu’nun Anadolu Siyaseti” ana başlıklı, Prof.Dr. Hicabi Kırlangıç’ın yöneticilik yaptığı ikinci oturumda Tanıl Bora “Nurettin Topçu’da Anadolu siyaseti, sol ve milliyetçilik”, Prof.Dr.Kurtuluş Kayalı “şehir ve köy arasında Nurettin Topçu”, Lütfi Bergen “Nurettin Topçu’da şehir-köy kavramları ekseninde sosyalizm teklifi” konulu bildiriler sundular.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, etkinliğe gönderdiği mesajda, Nurettin Topçu'nun Türk düşünce hayatına eşsiz bir değer olarak ismini yazdırdığını hatırlatarak, "Bizlerin hayatlarına ışık tutmuş gurur vesilemiz olan bu fikir adamını, yine onun düşünce dünyasını anlayarak ve aktararak yaşatmalıyız" temennisinde bulundu.

Nurettin Topçu kendi kendini yetiştiren birkaç aydından birisi

Nurettin Topçu Bilgi Şöleni etkinlikleri, ikinci ve üçüncü gün TYB İstanbul Şubesi salonlarında devam etti. Prof. Hilmi Uçan’ın yönetiminde gerçekleşen ilk oturumda Ercan Yıldırım, Hayri Kırbaşoğlu ve Kenan Çağan konuşmacı olarak katıldılar. Nurettin Topçu’nun Anadoluculuğu çevresinde yoğunlaşan bir konuşma yapan Ercan Yıldırım, Topçu’nun muhalif bir duruş sergileyen önemli bir düşünür olduğunu söyledi. Hayri Kırbaşoğlu, Nurettin Topçu ile Ali Şeriati arasında karşılaştırma yaptığı konuşmasında her iki düşünürün de sıkıntılı bir dönemde büyük işler başardıklarını, her iki aydın insanın ülkelerinde yaşadıkları sıkıntılı süreçten çıkış yolları için maarif ve düşünceye ağırlık vermeleri gerektiğini söyledi.

Oturuma konuk olarak katılan Ezel Erverdi ise Nurettin Topçu’nun hareket stratejisi, arkadaşlığı, dostluğu üzerinde durduğu konuşmasında Topçu’nun yaşadığı dönemde eleştirdiği konularla ilgili olarak tepkiler aldığını, ancak bugün bakıldığında söylediklerinin çok yerinde düşünceler olduğunu söyledi. Topçu’nun kendi kendini yetiştiren birkaç aydından birisi olduğunu söyleyen Erverdi, yarınlar için faydalı fikirler ortaya attığını ifade etti.

Mustafa Orçan’ın yönettiği ikinci oturumda Ali Osman Gündoğan, Hüseyin Karaman, Selahattin Turan, Hüseyin Öztürk konuşmacı olarak katıldılar. Ali Osman Gündoğan ,Topçu’nun insan, ahlak ve adalet kavramları üzerinde çok durduğunu kaydederek, günümüzde insanın kaybolduğunu, şahsiyetin silinip gittiğini söyledi. “Nurettin Topçu’dan, kaybolan değerlerimizi yeniden kazanmak ve inşa etmek noktasında öğreneceğimiz çok şey var ve bunun için çok mücadele etmek gerekiyor” dedi.

İkinci gün Prof.Dr. Musa Kazım Arıcan’ın yönetimindeki ‘Nurettin Topçu’nun Din ve Tasavvuf Anlayışı’ ana başlıklı beşinci oturumda Dr. Mustafa Kök, “Nurettin Topçu günümüz din anlayışlarına ne söyler”, Yusuf Turan Günaydın “Nurettin Topçu’ya yöneltilen eleştiriler”, Prof.Dr.Mustafa Kara “Nurettin Topçu bir sufi miydi”, Asım Öz “Nurettin Topçu’dan Hareket'le öze dönüş” başlıklı bildirilerini sundular.

40. Yılında Nurettin Topçu Bilgi Şöleni’nin üçüncü gününde düzenlenen 6. oturumda Nurettin Topçu’nun edebiyatı ve sanatı üzerinde duruldu. Prof.Dr. Turan Koç’un yöneticilik yaptığı oturumda Prof.Hilmi Uçan “Nurettin Topçu’da gurbet duygusu ve sanat”, Mehmet Can Doğan “Hareket dergisinin 1938-49 arasında diğer dergiler arasındaki yeri”, Dr.İbrahim Demirci “Nurettin Topçu’nun kullandığı dil ve türkçesi” konulu bildirilerini sundular.

Kapanış ve değerlendirme oturumunda söz alan TYB Şeref Başkanı Mehmet Doğan, 3 günlük Bilgi Şöleni’nin değerlendirmesini yaptı. Bu etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Doğan, üç gün boyunca dinlediği konuşmalardan böylesi güzel ve önemli bir etkinliğe imza atılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prof.Kurtuluş Kayalı ve Dr.Mustafa Kök’ün kısa değerlendirmelerinden sonra katılımcılar arasından şölenle ilgili olarak görüşlerini beyan edenler, Nurettin Topçu’nun genç nesle anlatılması gereğinin bir kez daha ortaya çıktığını dile getirdiler.

 

Şeyma Tuğçe haber verdi

Yayın Tarihi: 21 Aralık 2015 Pazartesi 11:18 Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2015, 11:18
banner25
YORUM EKLE

banner26