Kazlıçeşme Sanat’ta Ressam Mehmet Ali Laga ve Zâfir Ailesi konuşuldu

Türk resminin gölgede kalmış ustalarından Ressam Mehmet Ali Laga’ya dair muhtelif koleksiyonlardan 200 kadar eserin yanı sıra çok sayıda belge ve fotoğraftan oluşan “Mehmet Ali Laga Asker ve Ressam” sergisi sanatseverleri bir araya getirmeye devam ediyor. 21 Ekim 2022 tarihinde açılan bu sergiye paralel olarak yapılan söyleşilerin ikincisinde serginin küratörü Ömer Faruk Şerifoğlu, Öğr. Gör. Kamil Büyüker’i konuk etti.

Kazlıçeşme Sanat’ta Ressam Mehmet Ali Laga ve  Zâfir Ailesi konuşuldu

Kazlıçeşme Sanat’ta 16 Aralık Cuma akşamı Vefatının 75. Yılında Mehmet Ali Laga - Asker ve Ressam sergisinin küratörü Ömer Faruk Şerifoğlu, Yozgat Bozok Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kâmil Büyüker ile Mehmet Ali Laga’nın mensubu bulunduğu Zâfir Ailesi hakkında bir söyleşi düzenledi.

BENİM İÇİN KAPANMAYAN BİR DEFTER

“Zâfir Efendi ve Zâfir ailesi benim için kapanmayan bir defter hüviyetinde.” diyerek sözlerine başlayan Kamil Büyüker, Mehmet Ali Laga’nın kökeni ve dedesi Muhammet Zâfir Efendi hakkında şu bilgileri verdi: “Şeyh Muhammet Zâfir Efendi, dede tarafıyla -yani Hamza Zâfir, dedesi- aslen Medineli aileye mensuplar. Babası Muhammet Hasan bin Hamza Zâfir el-Medenî diye geçiyor. Medineli olmalarına mukabil Medenî olarak da, bu nisbe ile anılmışlar. Dede, Medine’de yaşamış. Muhammet Hasan Zâfir Efendi, ata toprağı olan Fas’a gidiyor. Orada Şazeli tarikatının Darkavi koluyla bir irtibatı oluyor Fas’ta. Ve Darkavi Hazretleri’ne intisap ediyor. Oradan, şeyhinin vefatından sonra Medine’ye dönecek tekrar, asli vatanları, babasının da yaşadığı vatan. Medine’ye giderken Trablusgarp’a uğruyor. Trablusgarp’ta bir hüsnükabul görünce Trablusgarp’ta yaşamayı düşünüyor. Ve Muhammet Zâfir Efendi de o zaman babasından ilim tahsil ediyor. Ve babasından icazet alıyor. Ve daha sonra Medenî kolunun kurucusu oluyor.”

BİR YAKINLIK ZUHUR EDİYOR

Laga’nın dedesi Şeyh Zâfir Efendi’nin Sultan II. Abdülhamid ile tanışmasını Büyüker, “Şu an Eminönü’nde Üç Mihraplı Cami var. Üç Mihraplı Cami civarında bir yer tutulduğu, Zafir Efendi’nin orada kaldığı, orada sohbetlerine devam ettiği, Abdülhamid Han’ın şehzadeliği döneminde bu derslere gizli olarak gelip gittiği naklediliyor. Orada bir yakınlık zuhur ediyor. İşte Süleyman Tevfik’in özellikle Abdülhamid Han’ın şeyhi olarak anılan Ebu’l Hüda es’Sayyadi ile ilgili yazdığı uzun bir tefrikası var Abdülhamid’in Cinci Hocası diye. Orada da yine şehzadeliği döneminde Sultan Abdülhamid Han’ın tahta çıkacağını Zâfir Efendi’nin böyle bir şeyi ifade ettiği, öngördüğü için ve daha sonrasında Sultan Abdülhamid’in tahta çıkmasıyla beraber Şeyh Zâfir Efendi’ye yakınlığının pekiştiğini ifade ediyor.” sözleri ile aktardı.

Söyleşinin devamında Zâfir Ailesinin sonraki süreçteki hikâyesi, ailenin sonraki dönem mensupları ve Mehmet Ali Laga’nın resimlerinin dağılışı üzerine konuşuldu. Program, konuklardan gelen soruların Ömer Faruk Şerifoğlu ve Kamil Büyüker tarafından cevaplanması ile son buldu.

Yayın Tarihi: 19 Aralık 2022 Pazartesi 13:00 Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2022, 15:15
YORUM EKLE

banner19

banner36