Karşılıksız, Allah için sevmeli

Yusuf Dursun, "Sevdiğimizi söylemekte lütfen hasis davranmayalım, karşımızdakine sevdiğimizi Allah rızası için söyleyelim." dedi.

Karşılıksız, Allah için sevmeli

Türkiye Diyanet Vakfı'nın organize ettiği ve İBB Kültür A.Ş.'nin katkılarıyla gerçekleşen 32. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nda Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER)'in katkılarıyla gerçekleşen Beyazıt Ramazan Sohbetleri sevilen şairlerimizden birini daha şiirleriyle ağırladı. Ramazan'ın on birinci gününde eğitimci yazar ve şair Yusuf Dursun, Beyazıt Sohbet Çadırındaydı.

"Peygamber Efendimiz'in Sevgi Bahçesi" başlıklı bir konuşma yapan ve sevgi merkezli şiirlerini seslendiren Yusuf Dursun, Peygamber Efendimiz'in yaşamının nispetinde yaşadığımız toplum yapısında his dünyamıza ilişkin tespitler ve değerlendirmeler yaptı, mesajlar verdi. Dinleyicilere de sık sık mikrofon uzatarak kısa soruşturmalar yapan Dursun, konuşmasını bir dua şiiri ile sonlandırdı.

Ne kadar şükretsek az

"Bismillah" şiiri ile konuşmasına başlayan Yusuf Dursun, fani dünyayı terk ederken de 'Bismillah' diyerek ahir hayata geçiş yapmayı dilediğini söyledi. Ramazan ayının ikinci dilimine girdiğimizi ve mağrifet ikliminde bulunduğumuzu hatırlatan Dursun, Ramazan'ın sevinci, bereketi ve insanlara kattığı huzur ile geldiğini dile getirdi ve "Ramazan Geldi" başlıklı şiirini okudu. "Şöyle bir tefekkür ettiğimiz zaman şükredecek o kadar çok şey var ki. Aldığımız her nefesten atacağımız her adıma, içimizden geçen her güzel şeye kadar şükrümüzü gerektiren çok şey var. Biz dış organlarımıza, Allah'ın gene bize verdiği imkânlarla hükmedebiliyoruz. Ama iç organlarıma hükmedemiyoruz. Kalbimiz ve diğer iç organlarımız bizim için çalışıyor ve bu Allah'ın istemesiyle oluyor." diyen Yusuf Dursun, gördüğümüz ve duyduğumuz her güzelliği Allah'a borçlu olduğumuzu vurguladı ve Yaratan'ın verdiği sevgi ve kardeşlik duygusu için ne kadar şükretsek az olduğunu söyledi.

yusuf dursun

"Kur'ân'da her şey var"

Ramazan'ın Kur'ân ayı olduğuna dikkat çeken Yusuf Dursun, bu ayda Kur'ân okumalarımızın çoğaldığını belirtti ve Kur'ân-ı Kerim'i anlattığı bir şiirini okudu. "Gençliğimizde şöyle bir tartışma vardı; Kur'ân da her şey bulunur ya da bulunmaz. Biz derdik ki, 'Her şey bulunur.' Kur'ân-ı Kerim'in ana şifrelerini, çözebildiğin zaman her şeyin orada bulunduğunu görebileceğiz. Bu dünyadaki ve ebedi âlemdeki her türlü ihtiyacımızın cevabı da orada. Yeter ki gönülden ve anlayarak okuyalım." diyen Yusuf Dursun, Kur'ân'ı ayet ayet okuyarak yüreğimize nakşetmenin bizim için yetip artacağını ifade etti. Ramazan'da Kur'ân okumanın, orucun ve namaz kılmanın önemine de değinen Dursun, Namaz dinin direği ve olmazsa olmazı. Kalbiniz ne kadar temiz olursa olsun namazla ve oruçla Ramazan daha güzeldir. Önce farzları yerine getirip ondan sonra kalbin temizliği ile övünülmeli." dedi ve namaz ile ilgili bir şiirini okudu.

Gönül gözü kusur aramaz

Dinleyiciler arasında bulunan Bestami Yazgan'ın da sevgi bahsini anlatan bir dörtlüğünü okuduğu sohbette Dursun da "Aşkın Can Yoldaşı" şiirini seslendirmesinin ardından şunları söyledi: "İnsanın bir biyolojik gözü var bir de elbette gönül gözü var. Gönül gözü açık olanlar çevrelerinde kusur aramak için bakmazlar. Aksine onlar, çevrelerinde gördükleri kusurları kapatırlar. Böyle insanlar sevmek için karşılık da beklemezler. Eğer sevgide bir karşılık beklersek zaten o bir sevgi değil, kuru bir alış veriştir. Gerçekten seven bir insan Hz. Ali gibi sevdiğinin yerine ölüm döşeğine girebilen, Hz. Ebubekir gibi yılan deliklerini ayağıyla kapayan, sevdiğini Allah rızası için ve hiçbir karşılık beklemeden seven insandır. 'Bir kimse din kardeşini sevdiği zaman bunu ona söylesin' mealindeki hadisi bilen insandır. Biz sevdiğimizi söylemekte de lütfen hasis davranmayalım. Seviyorsak, karşımızdakine sevdiğimizi Allah rızası için söyleyelim."

"Çocuklar sevgiye muhtaç kalmasın"

Sevginin önce ailede oluştuğunu ve aile içinde dile geldiğini vurgulayan Yusuf Dursun, sohbet ve güzel hallerle dolu evlerin mutluluk sebebi ve dünya cenneti olduğunu belirtti. Yunus Emre'nin "Söz Ola Kese Savaşı" başlıklı şiirinden iki dörtlüğü okuyan Dursun, "Karşımızdaki insana yüreğimizi açarak bakabilirsek inanın ondan aynı karşılığı alırız. Yunus'un dediği gibi, güzel bir söz bu dünyanın cehennemini sekiz cennete çeviriyor. Aksi takdirde ağzımızdan çıkan güzel olmayan sözler de herhalde cennetimizi cehennem yapmaya yeter." dedi. Okuduğu bir şiirinden de yola çıkarak sözlerimizin gül gibi yumuşak ve naif olması gerektiğini anlatarak "Gerçekten seven bir kişi, insanları öz üvey, zengin yoksul, öksüz yetim diye ayırmaz. Hatta yetimleri daha çok sever." diyen ve "Yetim Kız" başlıklı şiirini okuyan Dursun, anne ve babaların çocuklarına sevgi hususundaki yaklaşımlarını da dile getirerek ebeveynlerin çocuklarını sevgiye boğmadan, hayatın karşısında zayıf düşmeyecek şekilde yetiştirmelerinin önemini vurguladı. Peygamberimizin çocuklarına karşı olan merhamet ve hassasiyetine dair örnekler veren ve ilkokul çocukları arasında yaptığı bir ankette çocukların babalarından daha fazla sevgi beklediğinin ortaya çıktığını anlatan Yusuf Dursun, "Çocuklar bize sevgiye muhtaç olduğunu söylemesin, biz onlara sevgimizi sunalım." diyerek anne ve babasını kaybedenler için "Her Mevsim Gülmüşüm Ben" başlıklı şiirini okudu.

"Bu kâinat bize okunması gereken bir kitap olarak sunulmuş. Biz çevremize gönül gözüyle bakarsak o kâinatın kitabını okuyabiliriz. Baktığımız her şeyde sevgiyi görebiliyorsak ve affetmeyi biliyorsak kâinat kitabını okumuşuz demektir. Affetmeyi biliyorsak kâinatın kitabını okumayı başarmışız demektir." diyen Yusuf Dursun hayatın gerçekten güzel ve yaşamaya değer bir yer olduğunu, eksiği ve fazlasıyla tanımamız gerektiğini söyleyerek sözlerini noktaladı.

 

Elif Sönmezışık haber verdi

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2013, 16:45
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13