Kardeşliğin dili sence nedir?

Cihan Aktaş'ın yeni kitabı Kardeşliğin Dili'nden mülhem, biz de onlara kardeşliğin dilini sorduk..

Kardeşliğin dili sence nedir?

Cihan Aktaş’ın yeni kitabının adı Kardeşliğin Dili olunca, ben de bu tabirin insanlardaki yerini merak ederek, rastgele seçtiğim insanların görüşleriyle bir soruşturma oluşturdum. Soru kısaydı, cevaplar da öyle oldu genelde: “Kardeşliğin dili nedir, ne demektir, bu tabirin sana ilk çağrıştırdığı şeyler neler?” İşte cevaplar: Kardeşliğin Dili, Cihan Aktaş

Mehmet Akdağ (Şair): “Ömer”

Kardeşlik; kavga etseler dahi arka planda ve nihaî noktada, kardeşlerin yine de birbirlerini seveceklerine dair teminatlarıdır, güvenleridir. Bir nevi, ayrılıp da kopamamaktır, demek mümkün.

Kardeşim Ömer ile yaptığımız bir kavganın sonunda birbirimize verdiğimiz söz aklıma geliyor. Birbirimize bıçak çeksek dahi yine de biz kardeşiz ve bir araya geleceğiz. İkimiz de aynı şekilde söz vermiştik. Sözümüzün arkasındayız.

Gizem Altınordu (Gezgin): “Bir şarkı söylüyorlardı”

Bir şarkı söylüyorlardı içlerinden geldikçe. Dili yoktu, öylece söylüyorlardı. Barış şarkısı diyorlardı, herkes kelimesini kendi çıkarıyordu. Herkesin çıkardığı kelime kardeşlikse eğer, işte o kardeşliğin dili. Ve her insan isteyince konuşabiliyor.

Şifa Sarıçam (Öğrenci): “Uhuvvet”

Sevgi ve anlayış, yanında da merhamet. Uhuvvet.

Filistinli çocuklar

Hüseyin Akın (Şair): “Kardeş payı”

Paylaşmak. Paylaşmaktan kasıt 'kardeş payı'.

Cem Öztürk (Öğrenci): “Eylem ve hal”

Kardeşliğin dili eylem dili ve hal dilidir sanırım; kal diline ne denli yer bırakır bu ikisi bilmiyorum. Eylemler ve hal, edvar, kardeşliğin dili olmalıdır.

Filistinli çocuklar

A. Adnan Dizer (Avantgardé yayın yönetmeni): “Samimiyet”

Kardeşliğin dili samimiyetten başka bir şey değildir. İnsanı bir insanla hatta bir eşyayla, bir eserle yakınlaştıran tek unsur aradaki samimiyetle örülmüş bağdır. Ben Atay’ı okurken de Canım Kardeşim’i izlerken de bir kez daha bir kardeş edinmiş oluyorum. Samimiyet var çünkü.

Filistinli çocuklar

Sena Meral (Öğrenci): “Bir şeyleri karşılıksız yapmak”

Kardeşliğin dili birbirini anlamaktır, birbirine güvenmektir ve gözü kapalı teslim olmaktır. Bir şeyleri karşılıksız yapmaktır.

Üstün Bol (Mazlum-Der Ankara Şubesi Başkanı): “Çok konuşulması, varlığıyla ilgili sıkıntıyı gösterir”

Bu kadar çok kardeşlik geyiği yapılmasından rahatsız oluyorum. Bir şeyin bu kadar çok konuşulması varlığıyla ilgili bir sıkıntı olduğunu gösterir. Ben bu sıkıntının büyük boyutlarda olduğunu düşünüyorum.

Filistinli çocuklar

Emre Şimşek (Şair): “El hubbu lillah, vel buğzu fillah”

Açıkçası bu sorunun soruluş zamanını dikkate alırsak “Kardeşliğin Dili” denince aklıma Filistin’deki savaş zulmü ve onun lisana dönüştürdüğü tepki ve “açılım” diye tarifi yapılan Kürt kardeşlerimizin nezdinde farklı ırklara mensup insanlarımız geliyor.

Ama bugünü bir kenara bırakırsak da şu söze gelip sırtımı dayıyorum : “El hubbu lillah, vel buğzu fillah...” (Allah için sevip, Allah için buğzetmek)

Galiba, camide omuzu omzuma değen müslüman bir insanın ne’liğini bir kenara bırakıp, nereye gittiğini sormak için bu sözü fener yapıp ilerlememiz gerekiyor tünelin sonuna. Takdir edilir ki, halimize bakmak için karşısına geçeceğimiz “ayna” Hazret-i Kur’an olmalıdır.

Unutulmasın: Hz. Kur’an’da Türklükten veya Kürtlükten değil, müslümanlıktan bahsedilmektedir.

Filistinli çocuklar

Murat Murat (Öykücü): “Konuşmadan anlaşılan dil”

Kardeşliğin dili sadakat der ve anlaşabildiğiniz, birbirinizi anladığınız dildir. Üstelik konuşmaya da lüzum yoktur, kardeşliğin dili konuşmadan anlaşılan dildir.

Filistinli çocuklar

İhyanur Bağce (Öğrenci): “Hissettiklerin”

Kardeşliğin dili hissettiklerindir; aynı acıyı, sevinci, üzüntüyü hissedersen kardeşliğin dilidir bu. Misal Kürt bir kadının Kürtçe yaktığı bir ağıta Kürtçe bilmeyen bir kadın ağlayabilir; onun hissettiği acının aynısını o da hissediyordur yüreğinde.

Not: Fotoğraflar Filistin'den. 

 

 

M. Fatih Kutan sorguladı

Yayın Tarihi: 14 Mayıs 2010 Cuma 15:01 Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2010, 15:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zehra G.
Zehra G. - 12 yıl Önce

ah bu fotoğraflar! kardeşliğin dilini kendi içlerinde konuşuyorlar. oysa biz... biz kardeşlerimizin fotoğraflarına bakarken bile "kardeşlerim!" coşkusundan önce utanca sarılıyoruz.
samimiyetimi(zi) hangi yönde kaybettik, arayı arayı bulsak artık...

banner19

banner26