Kardeşim İçin Der'a Filminin Galası Suriye'de Gerçekleştirildi

Suriye’deki savaşın çıkışını ve devamındaki gelişmeleri ele alan Kardeşim İçin Der'a filminin galası Halep'e bağlı Çobanbey ilçesinde yapıldı.

Kardeşim İçin Der'a Filminin Galası Suriye'de Gerçekleştirildi

Suriye’deki savaşın çıkışını ve devamındaki gelişmeleri ele alan "Kardeşim İçin Der'a" filminin galası, 10 Nisan Salı günü Halep'e bağlı Çobanbey ilçesinde yapıldı.

Çekimleri Gaziantep ve Cerablus'ta yapılan ve 3 haftada tamamlanan filmin senaryosu gerçek hikayelerden uyarlandı.

"Kardeşim için Der'a" filminin Çobanbey’deki galasında konuşan TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, bugüne kadar çok sayıda esere destek verdiklerini belirterek, “Kardeşim İçin Der'a” filmine de çok değer verdiklerini ifade etti.

"Henüz Türkiye’de sinemaseverlerle bu tarz bir film buluşmamıştı. Bugüne kadar Suriye'deki iç savaşı içeriden veren olmamıştı. Bu eser de bu boşluğu dolduruyor.” diye konuşan Eren, sözlerine şöyle devam etti: “Bizim bu bölgeyi anlamamız lazım. Hiç kimse bu hayatta vatansız kalmak istemez. Burada olanların ve vahşetin neticesinde milyonlarca insan vatansız kaldı. Bu işin nasıl başladığını ve neler yaşandığını, Esed zulmünü konu alan bir film yapmak istedik.

Biz izleyicilerin de filme rağbet göstereceğine inanıyoruz. Filmin galasını da burada yapmak istedik. Suriye’de yapılan ilk gala oldu. Malumunuz Bosna Film Festivali, savaş sırasında yapılan gösterimle başlayan bir festival. Sanat, film, aslında toplumsal çatışmaların bir yansımasıdır. Yaşadığımız coğrafyada ise bunun en ağır sonuçlarını görüyoruz. İnşallah gelecek yıllarda çıkacak sanat eserleri de sanatseverlerle buluşacaktır.

Bu filmin bir önemi de Cerablus’ta çekilen sahnelerdir. Bu film, Suriye'de olan biteni Suriyelilerin gözünden anlatıyor. Film, ayrıca, bizim bölgede olup biteni daha iyi anlamamızı sağlayacak."

Dışarıdan izleyince akvaryumdan balıkları izliyormuş gibi, ama…

13 Nisan'da tüm Türkiye’de izleyiciyle buluşacak olan filmin yönetmeni Murat Onbul, çekimlerin oldukça yoğun geçtiğini belirterek bölge halkının da bu konuda kendilerine çok yardımcı olduğunu aktardi ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Yapımcı Halis Cahit Kurutlu da galadaki konuşmasında Suriye'nin Cerablus bölgesinin Fırat Kalkanı Harekatı ile özgürleştirildiğine işaret eti.

Filmde Suriyeli Türkmen "Ali" karakterini canlandıran İlker Kızmaz da, böyle bir filmde rol alıp bölgede çekim yapmak hakkında şöyle konuştu: "Dışarıdan izleyince akvaryumdan balıkları izliyormuş gibi oluyor ama olaya biraz daha dahil olduğunuzda insanların neler yaşadığını kendi ağızlarından dinliyorsunuz. Bunlarla yüzleşmek bizim için biraz değişik bir tecrübe oldu. Hatta ağır oldu. Umarım filmde de bu insanların yaşadıklarını yansıtabilmişizdir. Tek umudumuz da bu."

Galanın ardından Çobanbey'de bir okulu da ziyaret eden film ekibi, çocuklara oyuncak dağıttı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın ve TRT'nin desteğiyle çekilen Kardeşim İçin Der'a filminde İlker Kızmaz, Cem Uçan, Mehmet Çevik, Berna Koraltürk, Umut Karadağ, Nusret Çetinel, Ahmet Aslan, Tarık Bayrak, Safa Tabur ve İbrahim Ethem Arslan yer aldı.

Aksiyon ve dram türündeki film, 13 Nisan'da izleyiciyle buluşacak.

Yayın Tarihi: 11 Nisan 2018 Çarşamba 16:01 Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2018, 16:07
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner26