Kardelen dergisinin 101. sayısı çıktı

29 yıldır sadece "fikrin değerini bilenlere..." istinat eden Kardelen dergisinin Temmuz-Eylül 2019 tarihli 101. sayısı çıktı.

Kardelen dergisinin 101. sayısı çıktı

Dergi yeni sayısında; “Doğu ve Batı” konusunu ele alıyor. Kapakta okuyucuya; “Birinin eksiği öbüründe gizli iki dünya Doğu ve Batı” sözüyle sesleniyor. Ayrıca kapakta Doğu ve Batı’yı temsilen Mostar ile San Francisco köprülerinin görsellerine de yer veriyor.

“Eserde nitelik ve iman” başlıklı başyazıda; Ali ERDAL; “Sayılamayacak kadar çok katlı gökdelenler yapabilirler, sun’i adalar, siteler kurabilirler, ama Sinan gibi maddeye aşk, fikir ve mânâ üfleyemeyeceklerdir.” diyor.

Dergi editörü; okumayan cemiyete sitemini belirterek, bugün olmasa da bir gün fikrin değerinin anlaşılacağını söylüyor. Site editörü yazısında Doğu ve Batı kelimelerinin etimolojisinden yola çıkarak “doğu hep yeni bir hayatı, doğumu, başlangıcı gösterirken batı bitişi, sona erişi karanlığı akla getiriyor.” diyor.

Üstad Necip Fazıl’ın "Büyük Doğu" dergisindeki “Batı’nın üç gözü ve” başlıklı yazısı ile başlayan dergide her zaman olduğu gibi fikir yazılarına, şiirlere ve hikâyelere de yer veriliyor.

Derginin 101.sayısında yer alan yazılardan bazıları şöyle:

Eserde Nitelik ve İman Ali Erdal

Biz İstemeyi Bilelim – Kadir Bayrak

Doğu ile Batı Birlikte Bir Hayal Kurabilir Mi? – Sinan Ayhan

Ben, Öteki ve Ötesi – Yavuz Sert

İki Doğu ve İki Batı Rabbi’nin Hakkı İçin – Muhsin Hamdi Alkış

Bir Farkla, Bir Fazla – Altan Atan

Dergi ile ilgili detaylı bilgilere www.kardelendergisi.com adlı internet sitesinden veya [email protected] adlı e-posta adresinden ulaşılabilir.

Yayın Tarihi: 30 Temmuz 2019 Salı 16:00
banner25
YORUM EKLE

banner26