Karaoğlu ve Kurtis sahnedeydi

İHH İnsani Yardım Vakfı, 5. Uluslararası Yetim Buluşması Sütlüce’deki Haliç Kongre Merkezinde yapıldı.

Karaoğlu ve Kurtis sahnedeydi

Dünya ve Türkiye’den yetim çocuklarımız Sütlüce’deki Haliç Kongre ve Kültür Merkezi’nde İHH 5. Uluslararası Yetim Buluşması gala programında bir araya geldi.

Buluşmaya 14 ülkeden 80 çocuk katıldı. Arnavutluk, Azerbaycan, Endonezya/Açe, Filipinler/Moro, Filistin, Irak, Kırgızistan, Pakistan, Sierra Leone, Somali, Sri Lanka, Tanzanya ve Türkiye’den gelen çocuklar dualar, ilahiler okudu ve yöresel renkleri ve gösterilerini sahneye taşıdı.

İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkanı Bülent Yıldırım açılış konuşmasında dünya yetimleriyle ilgili korkutucu veriler verdi. Dünyada 200 milyona yakın bakıma muhtaç yetim çocuk bulunduğunu, bunların çoğunun İslam dünyasının yetimleri olduğunu; bu çocukların eğitim, sağlık, barınma ve gıda yardımına ihtiyaç duyduklarını; İHH olarak 25 binden fazla yetim çocuğun bakımını sürdürdüklerini belirtti. İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Yıldırım; “25 bin rakamını 5 yıl içinde 100 bine çıkarma hedefiyle durmadan çalışıyoruz. Ve milletimizden Sponsor Aile Projemize destek vererek bir yetimin bakımını üstlenmelerini istiyoruz. Her ailenin dünyanın bir Müslüman ülkesinden bakımını üstlendiği bir yetimi olmasını istiyoruz. Yetim bilincimizin yeniden oluşması lazım. O çocuklar bizim çocuklarımız. O çocukların geleceklerini inşa etmek; kendi geleceğimizi inşa etmektir. İslam topraklarındaki çocuklarımızın geleceğini inşa edelim. Biz yetim bir peygamberin ümmetiyiz ama yetim bilincimiz henüz oturmamış durumda. İnşallah zamanla güzel bir duruma geliyor. Bu bilinç oturmaya başladı. Dünyanın her tarafında milyonlarca çocuğumuz desteğimizi bekliyor.” dedi.

Suriye ve Van’dan gelen çocuklar İHH Başkanı Yıldırım’a bölgelerinde yaptıkları yardımlar için teşekkür ederek çiçek verdi.

Buluşmada; bu yıl ilki düzenlenen “Kutsal Emanetlerimiz Yetimler” temalı Beyaz Güvercin Kısa Film Yarışması’nın ödül töreni yapıldı.

Karaoğlu'na onlarca çocuk eşlik etti

Bu arada Mesut Kurtis ve Ömer Karaoğlu da eserlerini seslendirdi. Mesut Kurtis Kaside-i Bürde’yi seslendirdi. Karaoğlu da ilk olarak Yetimin Duası’yla başladı. Esma-i Hüsna’yı Karaoğlu’ndan dinlemek bambaşkaydı. Şehit Türküsü üçüncü söylediği ezgiydi. Programın kapanışını Ömer Karaoğlu yaptı. Karaoğlu son ezgisini seslendirmeden önce sahneye salondaki 5-7 yaş arasındaki çocuklar çıktılar. Ömer Karaoğlu, dünyanın değişik yerlerindeki yetimhaneleri dolaşırken bestelediği Ümmet Türküsü’nü hem misafir yetim çocuklar hem de salondaki evsahibi onlarca çocuğun eşliğinde söyledi.

Türkiye ile birlikte dünyanın 14 farklı ülkesinden yetim çocukların ve aynı ülkelerden devlet ve sivil toplum yetkililerinin katıldığı İHH 5. Uluslararası Yetim Buluşması organizasyonu ulusal ve uluslararası TV kanallarından ve internette www.ihh.org.tr ‘den canlı yayınlandı.

 

Burak Gültekin haber verdi

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2012, 23:43
banner25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emrah
Emrah - 7 yıl Önce

Gidip ülkelerin zengin çocuklarını kapıp türkçe öğreteceğinize o ülkelerin yetimleriyle uğraşsanız diyoruz ha ne dersiniz?!Allah İHH'dan razı olsun. Ve bu konuya duyarlı tüm müslümanlardan.

banner19

banner13