Karakedi dergisinin 24. sayısı yayınlandı

Kültür, sanat ve edebiyat dergisi Karakedi'nin 24. sayısı okurlarına bu defa Bakü'den merhaba dedi. Derginin bu ayki konusu "Kardeş Ülkeden Merhabalar!"

Karakedi dergisinin 24. sayısı yayınlandı

Odlar yurdu Azerbaycan᾽ın külekler (rüzgarlar) şehri – Bakü᾽den tüm Karakedi ailesine ve okuyuculara kucak dolusu selamlar.

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, Hazar deniziyle bütünleşen ülkemin Türkiye ile dostluğunu türk dünyası için çok önemli olmakla yanı sıra dünyamız için sarsılmaz dostluğun büyük bir örneğidir. İki kardeş ülkenin kültürel, sanatsal, örf ve adet bakımdan benzerliği bu dostluğun daha da qüvvetlenmesine yardımcı olmuştur. Ve ben bir Azeri vatandaşı olarak tüm kalbimle bu güzel dostluğun sonsuza kadar sürmesini canı gönülden diliyorum.

Bu ay yeni sayının sunuş yazısını yazmak görevi bana nasip oldu. Ve bu gurur verici görevi üstlenmekten çok mutluyum. Öyle ki, kış mevsimin en soyuq zamanlarından Bakü᾽nün merkezinde bulunan "40 pillekan" isimli tarihi yerden (40 basamak merdiven) karlı bir manzarayla Karakedi dergisinin yeni sayısında okuyucularla buluşmaktan büyük kıvanç duyarım. Evet, hava soğuk, ancak içimizi ısıtmak için Karakedi yazıları bize yeterlidir diye düşünüyorum. İçeriğinde birbirinden benzersiz, değerli şiirlerin, hikayelerin olduğu Karakedi dergisiyle tanıştığım zaman edebiyata daha yeni yeni adım attığım dönemlerdi, çocukluktan yazmama rağmen bir türlü yazılarımı öne çıkarma cesurluğunu göstermediğim bir dönemdi. Ve sonunda yüreğimde saklı kalan edebiyat aşkımı Karakedi dergisiyle keşfetmiş oldum. Şimdi Karakedi ailesinin bir üyesi olmaktan büyük onur duyuyorum. Karakedi dergisi benim için bir başlangıçtı ve bu yüzden derginin kalbimde yeri tarifsiz bir duygudur. Her zaman yeni sayısını büyük merakla beklediğim Karakedi dergisinin kalbimde yeri apayrı olacaktır.

Derginin yeni sayısının çıkmasında emeği geçen herkese, başta dergi editörü Doç. Dr. Yusuf Arslan olmak üzere tüm dergi kuruluna minnettarlığımı sunarım, bana bu sayıda nöbetçi editor olma şansını verdiği içinse ayrıca teşekkür ederim.  Derginin kapak fotoğrafı için ise Faruxa içtenlikle teşekkürlerimi sunarım.

Gelecek sayıya kadar mutlu kalın, sevgiyle kalın. Herkese keyifli okumalar dilerim...

YORUM EKLE