Karacabey Külliyesi zamana meydan okuyor

Ankara'nın tarihi miraslarından Karacabey Külliyesi, şehirlerin düzen ve güvenliğinin sağlanması için sur dışında yerleşimin oluşmasına öncülük eden önemli eserlerden.

Karacabey Külliyesi zamana meydan okuyor

Karacabey Külliyesi, Fatih Sultan Mehmed'in kumandanlarından Celalettin Karaca Bey tarafından Hamamönü olarak bilinen mevkie 1440'ta inşa edildi. Cami, türbe, imaret, çeşme, hamam, ahır binaları ve mahzen gibi bölümleri bünyesinde barındıran Külliye'den günümüze sadece cami, türbe, çeşme ve hamam ulaşabildi.

Bugün kurulan yeni yaşam alanlarının gelişmesiyle cami ve türbe, Hacettepe Üniversitesi Merkez Yerleşkesi'nin sınırları içinde kaldı. Tarihi hamam ise Talatpaşa Bulvarı üzerinde kendi adını verdiği Hamamönü semtinde başkentlilere hizmet vermeye devam ediyor.

Misafirhaneleriyle zaviyeli camilerin klasik örneklerinden olan cami, Sultan II. Murat dönemi mimari özelliklerini taşıyor. Son cemaat yeri olarak bilinen alanın 5 kubbesinin yanında, caminin iç mekanı sade bir görünüme sahip.

Cami ile yan yana bulunan Külliye'nin kapısındaki kitabede yer alan ifadeye göre, 1444'te Varna'da şehit olan Celaleddin Karacabey'in naaşı buraya defnedildi. Karacabey Türbesi aynı yıl içerisinde Mimar Ahmet Ağa tarafından inşa edildi. 1796'da III. Selim zamanında Pir Mehmet Bey tarafından onarıldı. Ayrıca türbede Karacabey'in oğlu Ahmet Çelebi'ye ait sanduka da bulunuyor.

banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26