Karabatak'ta 'edebiyat ve ithaf' dosyası

Karabatak dergisinin 22. sayısı yayınlandı.

Karabatak'ta 'edebiyat ve ithaf' dosyası

22. sayısını okuruyla buluşturan Karabatak dergisinde “Edebiyat ve İthaf” başlıklı dosyasında birbirinden özgün yazılarıyla yer alan isimler Mehmet Ulukütük, Şafak Çelik, Naime Erkovan, Bünyamin Demirci, Fatih Taşcı, Meryem Kılıç, Dursun Güzel ve A. Ali Ural.

Röportaj sayfalarının konuğu, Türk edebiyatının akademik sahadaki önemli isimlerinden Prof. Dr. M. Fatih Andı. “Türk Edebiyatının Romanla İlişkisi, Sancılı Bir İlişkidir” başlıklı söyleşisinde edebiyatın dününü ve bugününü Naime Erkovan’ın soruları etrafında değerlendirdi Andı.

Karabatak’ın şairleri: A. Ali Ural, Koray Feyiz, Murat Batmankaya, Hüseyin Akın, Nurettin Durman, Hasan Akay, Meryem Kılıç, Adnan Metin, Şafak Çelik, Sümeyra Yaman, Emirhan Kömürcü, Yusuf Koşal, Sare Öztürk, Çayan Özvaran, Sevgi Yerlioğlu, Nihat Hayri Azamat, Ahmet Sarı, F. Nuriye Torun, Şeymanur Cuvoğlu, Samet Koparan, Nuriye Erdoğan ve Ali Seyyah. Öykücüleri: Güzide Ertürk, Bünyamin Demirci, Mehmet Babalıoğlu, Demet Soysal, Önder Şit, C. Zeynep Kaplantaş, Meliha Öz, Şeyma Gümüş, Selma Türköz ve Muhammed İkbal Yıldırım. Şiir çevirmenleri: Sare Öztürk, Prof. Dr. Mehmet Kanar ve Ahmet Cora.

Deneme yazılarında Necati Mert, Türkân Alvan ve İmran Elagöz Taşkın yer alırken poetika bölümünde Hasan Akay ve Ali Ömer Akbulut zihin açıcı çalışmalar ortaya koydular. Öte yandan tefrika bölümünde Mehmet Sabri Genç her bölümü merakla beklenen romanına devam ediyor. Kitap tanıtım yazılarına gelince; Nurbanu Dönmez, Şerif Eskin’in “Zaman ve Hafızanın İzinde” adlı incelemesini; Sümeyra Yaman, Cafer Keklikçi’nin “El İzleri” adlı deneme ve “Havarya” isimli şiir kitabını ve Önder Şit, Ayhan Geçgin’in “Uzun Yürüyüş” romanını inceledi.

Atölye bölümünde Ayşe Kâfi, “Sanatçı ve Zaman” isimli koleksiyonu değerlendirirken gezi yazılarında F. Hande Topbaş okurlarını Van’a, H. Hümeyra Şahin ise St. Petersburg’a götürdü. Hüseyin Sorgun, “Hamlet dindar mıydı?” sorusunun cevabını Jalon’da bulmaya çalışırken; sinema sayfalarında Hakan Bilge, François Truffaut’yu ve Songül Koç, “Ters Yüz”ü (Inside Out) değerlendirdi. Bu sayının görsel sanatlarında yer alan isimler ise Sedat Gever, Ertan Ayhan Sertöz ve Çayan Özvaran.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2015, 10:33
YORUM EKLE

banner19