Karabatak sonbahara doğru havalanıyor

Yazı geride bırakan ve 10. sayıya ulaşan Karabatak, sonbahar sayısıyla okurunun karşısına çıkıyor.

Karabatak sonbahara doğru havalanıyor

Yazı geride bırakan Karabatak, sonbahar sayısıyla okurunun karşısına çıkıyor. Her ne kadar yeni dönem ve başlangıçların ayı olsa da eylül, yaygın çağrışıma göre hüznün, vedaların ve göçlerin sembolüdür. Bu nedenle Karabatak onuncu dosyasını göç mevsimine, dolayısıyla şairleriyle bütünleşen kuşlara ayırdı. Bu minvalde Attar’ın Simurg yolcuları, Baudelaire’in Albatros’u, Poe’nun Kuzgun’u, Füruğ’un Akbaba’sı, Saba’nın Güvercinler’i, Zarifoğlu’nun Kartal’ı, Uyar’ın Kuşlar’ı, Schiller’in Turnalar’ı ve Ural’ın Karabatak’ı geçiyor bu sayının gökyüzünden.

“Küçük Şey Yoktur” ve “Bir’in Sırrı” isimli başyapıtlarıyla okuyucusunun dünyasını sonsuza kadar değiştiren ve “Dünyanın En Büyük Sevgileri ve Acıları Gizli Kalanlardır” diyen Kemal Ural, bu sayının röportaj konuğu. Röportajı Naime Erkovan yaptı.

Onuncu sayının şairlerine gelince: Hüseyin Akın, Ayşe Sevim, Çayan Özvaran, Nurettin Durman, Dursun Güzel, Hüseyin Karaca, Yusuf Duruk, Meryem Kılıç, Sümeyra Yaman, Hasan Akay, Kamil Remzi Cin, Şafak Çelik, Emirhan Kömürcü, Fuat Eren ve F. Nuriye Torun.

Poetika yazılarıyla Ali Galip Yener, Mustafa Kurt ve Hüseyin Karaca; deneme yazsısyla da Mehmet Sabri Genç Karabatak’ta yer alıyor. Bu sayının öykücüleriyse Güzide Ertürk, Hasibe Çerko, Demet Soysal, Sümeyra İkiz ve Bünyamin Demirci. Ömer Hayyam rubai tercümelerini konu alan kitap tanıtım yazısıyla Naci Akıncı’yı ve Odak köşesinin bu sayıki fotoğraf sanatçısı Metin Arabacı’yı anmak gerek.

Ayrıca her sayıda gezi yazılarıyla Karabatak okurlarını karşılayan Rahşan Tekşen, F. Hande Topbaş ve H. Hümeyra Şahin; tiyatro yazısıyla Hüseyin Sorgun; sinema yazısıyla Hakan Bilge; aktivist yazılarıyla Oya İşeri Gever; fotoğraflarıyla Kemal Kaya; çizimleriyle Ertan Sertöz; fotomanipülasyonları ve enfes tasarımlarıyla Sedat Gever’i de unutmamalı elbette.

 

Elif Yediveren haber verdi

Yayın Tarihi: 11 Eylül 2013 Çarşamba 23:46 Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2013, 23:46
banner25
YORUM EKLE

banner26