Karabatak on beşinci kez havalandı

Karabatak dergisi, 15. sayısının merkezine büyük acılardan doğan eserleri aldı.

Karabatak on beşinci kez havalandı

Karabatak dergisinin 15. sayısı çıktı.

Karabatak dergisi, bu sayısının merkezine büyük acılardan doğan eserleri aldı. “Acılarla Gölgelenen Edebiyat” dosyasında A. Ali Ural, Heine’den Nietzsche’ye, Panait İstrati’den Lili Marleen şarkısına kadar, zengin bir eser seçkisi sunuyor yazısında. Aynı bağlamda Bünyamin Demirci, Akif’in ölümsüz duası “Çanakkale Şehitlerine” şiirini; Şafak Çelik, Taşlıcalı Yahya Bey’in Şehzade Mustafa’nın öldürülmesi üzerine kaleme aldığı mersiyesini; Tuna Lütfü Yukay, Refik Halid Karay’ın bir nevi sürgün günlüğü olan “Gurbet Hikâyeleri”ni ve Meryem Kılıç, Rabindranath Tagore’un acılarla yoğrulmuş “Meyve Zamanı” adlı eserini inceledi.

Karabatak’ın röportaj konuğu, hat üstadı Hasan Çelebi. Sanata bakışını ve bir sanatçı olabilmenin uzun ve meşakkatli yolunu anlattı.

Karabatak 15’in şairleri Ayşe Sevim, Hüseyin Akın, Şafak Çelik, Çayan Özvaran, Meryem Kılıç, Emrah Yolcu, Sümeyra Yaman, Emirhan Kömürcü, Sevgi Yerlioğlu, Yusuf Koşal, Nurettin Durman, F. Nuriye Torun, Fatih Taşcı, Kamil Remzi Cin, Fuat Eren, Koray Feyiz, Şeymanur Cuvoğlu, Bülent Özdemir, Sedanur Saka, Muhammed İkbal Yıldırım, Şeyhmus Durmuş, Sare Öztürk, Nazlı Ergin Duran ve İlknur Yardımcı.

Öykücüleri Demet Soysal, İlknur Demirci, Muhammed İkbal Yıldırım, Nimet Büşra Kararmaz, Emine Bayındır, Zeynep Kaplantaş, Emre Şahin, Şule Köklü, Hande Aydın ve Cüneyt Tüzel. Poetikada Hasan Akay, Taberi’yi Paul de Man ve Jacques Derrida gibi kuramcılarla aynı çağa taşıyor. Diğer poetika yazarları ise Muhammed Sarı ve Sümeyra Yaman. Yeni projesinin ilk yazısını Karabatak için kaleme alan Mehmet Sabri Genç ve Büşra Sürgit ise denemeleriyle bu sayıyı zenginleştiriyor.

Ayrıca gezi yazılarıyla Rahşan Tekşen, F. Hande Topbaş, “Şehir ve Edebiyat” köşesinin yazarı H. Hümeyra Şahin, tiyatro yazısıyla Hüseyin Sorgun, sinema yazısıyla Hakan Bilge, Arap dünyasından bir müzik yazısıyla Sare Öztürk, kitap yazılarıyla Fatih Taşcı, Sevgi Yerlioğlu ve Nurbanu Dönmez dergide yer alıyorlar. Ayrıca Aslı Doğan fotoğrafıyla, Ertan Ayhan Sertöz çizimleriyle ve Sedat Gever fotomanipülasyonlarıyla Karabatak’ta.

Karabatak on beşinci kez havalandı.

Yayın Tarihi: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 13:51 Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2014, 13:51
banner25
YORUM EKLE

banner26