Kamusallaşan İslâm Çıktı!

1960-1980 arasında İslamcılığın serüvenini anlatan Kamusallaşan İslâm İlem Yayınları'ndan çıktı. Kitap bu dönemde İslamcılığın izlediği seyri, uzman isimlerin kaleminden görsel ögelerle pekiştirerek okurlarına sunuyor.

Kamusallaşan İslâm Çıktı!

1960-1980 arası dönem Türkiye’de üzerinde çok konuşulmakla birlikte hakkında az bilgi sahibi olunan bir dönem olarak biliniyor. Kamusallaşan İslam çalışması; bu kritik dönemin hikâyesini görseller üzerinden anlatıyor. 1960’larda diğer fikir akımları gibi İslamcılık da daha görünür bir hâle geldiği ve iddialı bir dil kazandığı ifade ediliyor.

Bu açıdan 1960'lar,Türk siyasal ve entelektüel hayatı için çeşitli başlangıçları bünyesinde barındırıyor ve sonrasını anlamak bakımından hayati öneme sahip olduğu belirtiliyor. Kitap, 1960'lardan itibaren Türkiye’de İslam’ın yeni kamusal tezahürlerinin ortaya çıkışını ele alıyor; bu amaç doğrultusunda kitap, dergilerden seçilmiş görseller etrafında örülüyor.

Kamusallaşan İslam adını koyduğumuz bu eser bize bastırılanın geri dönüşünü anlatıyor. Kitabın sayfaları açıldıkça İslam’ın kamusal hayatta yavaş yavaş belirginleşen bir görünürlük kazanmasına şahitlik ediliyor. Her bir sayfada farklı bir veçhenin tezahürü okuyucuyu bekliyor. Konuyu görseller üzerinden ele alan bu çalışma, Türkiye entelektüel tarihinin anlaşılmasında yeni bir ufuk sunuyor.

Yayın Tarihi: 24 Ağustos 2021 Salı 15:00
YORUM EKLE

banner19

banner36