Kamil Yeşil hangi ummanlara açıldı?

Üç tarafında dört deniziyle bir deniz memleketi olan ülkemizde denize ve gemiye ait ne az yayın var. Kamil Yeşil yeni kitabıyla denizlere açılıyor.

Kamil Yeşil hangi ummanlara açıldı?

Marmara'nın maviliklerinde süzülürken, çay ve si­mit keyfimize martılar eşlik ederken tanıştık gemiler­le... Oysa insanoğlunun varlığına dair en eski inanışın, her dinin ortak efsanesinin, Nuh Peygamber hikâyesi­nin başkahramanıdır gemi. Geçmişten günümüze gemiler, dışımızdaki / içimiz­deki yolculukların tanığı, günlüğünü tutan sırdaşı da oldu.

Onlarca edebiyat ayrışmasında, adı konulmamış bir tür olarak, şiire, resme, müziğe, romana, öyküye ilham verdi; öfkeye, hüzne, en çok da aşka tanıklık etti.

İşte bu duygular buluşmasında "geminin edebiyatı, edebiyatın gemisi" aklımızdan ve kalbimizden geçen, ister cismani, ister ruhani, bu yolda üretilmiş onlarca sözü karşımıza çıkarıyor.

Kamil Yeşil, Gemi KitabıTarihi olaylardan edebiyat eserlerine, kutsal kitaplardan söylencelere, rüyalardan günlük hayata, türkülerden fıkralara, ninnilerden bilmecelere bir "gemi" yolculuğuna var mısınız? Kâh bu geminin kaptanı olacaksınız, kâh bu gemide kaçak bir yolcu... İlk defa vapura binen küçük bir çocuk da olabilirsiniz, bir kayıkçı kavgasına karışan bıçkın bir delikanlı da... Gemimiz kalkıyor! Yetişin!..

Ne gemiler geçti bu deryadan!

Nuh'un gemisi, Tarık b. Ziyad'ın yaktığı gemiler, Cem Sultan'ın "Treser"i, Jöntürkleri Avrupa'ya kaçıran gemiler, Mustafa Kemal'in "Bandırma Vapuru", Yahya Kemal'in "Memphis"i, Necip Fazıl'ın "Bornida"sı, Nâzım Hikmet'in "Plekhanov"u, Yılmaz Güney'in meçhul motoru... sizleri bekliyor.

Hikayeci-Yazar Kâmil Yeşil, kültürel hafızamızda gemilerin nasıl bir yer ettiğini roman tadında bir dille okura anlatırken; gemilerin adlarına, türlerine, geçmişten günümüze hangi amaçlarla kullanıldıklarına değiniyor ve birçok edebi metnin imgesi olan "gemi"yi yakından tanımamızı sağlıyor.

IDO’nun sekizinci kitabı olarak yayımlanan Gemi Kitabı, metinlere uygun olarak Vahit Akça’nın karikatürleri ile süslendi.

Herkesin kendi yol ve yolculuğundaki öykülere rastlaması umuduyla, iyi okumalar dilerim.

Esere sahip olmak için isteme Adresi: İDO YAYINLARI, Tel: 0 212 444 44 36

 

 

Ahmet Paksoy haber verdi

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2011, 08:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
m.k.
m.k. - 8 yıl Önce

"kaderde aşk varsa bir bakış yeter" demiş zat-ı muhterem.

banner19

banner13