Kalemleri bir araya getiren dergi: Kalemlik Dergisi'nin 10. sayısı

Edebiyat dergileri yenilenmiş sözlere aralanmış kapıdır. Bir yandan da penceresinden içeriye girmek isteyen ışıkları hiçbir zaman engellemez dergiler. Her dergi için bu tespitleri yapamıyoruz elbette.

Kalemleri bir araya getiren dergi: Kalemlik Dergisi'nin 10. sayısı

Yamalı bohçayı andıran kapaklarıyla sosyal medyada ün yapmış isimlerle donanıyor maalesef bazı dergiler. Oysa donanmak bu mudur, yoksa içerik midir? Bu sosyal medya ünlüleri meselesi ise bir dergide kapak konusu olacak kadar mühim!

Edebiyat dergileri kendisini beslemek isteyen ırmaklara kollarını açarlar. Ne var ki yine bazı dergiler bu beslenmeyi sanki yazarın kendi adını ön plana çıkarmak istiyormuş zannıyla ırmağı kurutmak yolunu seçebilirler. Bu da bir yanılgı. Çünkü kuruyacak olan ırmak (yani şair ve yazar) değil, bir süre sonra toprak(yani reddeden dergi) olacaktır. Sonra yağmur duasına çıkmak ne fayda!

Kalemlik Dergisini yazmak için böyle bir giriş yapmak elzemdir. Kalemlik Dergisi görebildiğimiz kadarıyla bir gençlik hareketi. Dergiyi besleyen ırmakların pek çoğu orta yaş üstü olabilir; ama deniz henüz çok genç.

Kendinden emin, ne yapmak istediklerini bilen ve geleceğe kazanılmış birkaç söz bırakmak isteyen bu genç dergimiz pencerelerini de kapılarını da hep açık tutmuş. Bu, 10.sayısı derginin. On sayıyı dikkatlice okuyunca bu gerçeği görüyoruz. Öte yandan yayın kurulu zaman zaman değişiyor gibi görülse de niyet ve samimiyet hep aynı kalmış.

Mart 2021 10.sayıyla şubat ayının son haftasında okuyucusuyla kucaklaştı dergi. Bu sayıda da dikkat çeken usta isimler de var, henüz yolun başında olan genç kalemler de var. Kalemlik, bu kalemleri ne güzel bir araya getirmiş. Belki de derginin ismi bu sebeple Kalemlik’tir, kim bilir…

Bestami Yazgan, Hüseyin Akın, Nurullah Ulutaş, Mehmet Baş, Fatih Tezce, Enes Gürbüz, Gökay Ataç, Adil Başoğul, Elif Can, Cemal Karsavan, Şener Beyter, Mehmet Yıldız, Davut Mortaş, Muhammet Baran Aslan, Songül Özel şiirleriyle; Şakir Diclehan, Esmanur Karataş, Arif Bilgin deneme yazılarıyla; Merve Bal Talihsiz Hayat isimli hikâyesiyle ve ünlü çizer Hasan Aycın Filistin konulu çizimiyle yer almış bu sayıda.

Derginin bu sayısı şiir ağırlıklı olmuş; belki de insanımızın doğuştan şair olmasıyla ilgili olabilir bu durum.(cümlenin sonunda masum bir gülücük var.)

Kalemlik Dergisi şiirlerini ve yazılarını büyük(!) dergilerde yayımlatamayanların dergisi değil, büyük(!) olma gibi bir derdi olmayanların dergisi. Yani Kalemlik, derdini büyük görenlerin dergisi.

Yayın Tarihi: 04 Mart 2021 Perşembe 17:42
banner25
YORUM EKLE

banner26