Kaleköylüler 77 yıl sonra camiye kavuşmanın sevincini yaşıyor

Antalya'da karadan ulaşımı bulunmayan Kaleköy'ün sakinleri, 77 yıl önce kapatılan caminin restore edilerek ibadete açılmasının mutluluğunu yaşıyor.

Kaleköylüler 77 yıl sonra camiye kavuşmanın sevincini yaşıyor

Turizmin başkenti Antalya'nın yeşil ve mavi ile tarihin buluştuğu ender güzelliklerinden Kekova'da yer alan, araçla kara ulaşımı bulunmayan, sadece zorlu bir patika yolundan ulaşılabilen Kaleköy'ün 77 yıllık cami hasreti sona erdi.

Simena Antik Kenti'nde, Roma döneminde stoa olarak kullanılan, daha sonra bir süre kilise ve ardından Osmanlı döneminde cami olarak kullanılan 2 bin yıllık vakıf eseri, 77 yıl önce kapatıldı. Caminin çatısı ve ahşap aksamı sökülerek Üçağız'da bir okul binasına aktarıldı.

Doğal güzellikleri ve tarihi kalıntılarıyla Akdeniz kıyılarına güzellik katan, 1. derecede arkeolojik sit alanı özelliğini taşıyan Kaleköy'ün sakinleri, camileri kapatılınca vakit namazlarını evlerinde, cuma ve bayram namazlarını ise yetişebildikleri ölçüde tekneyle ulaşım sağladıkları Üçağız'da kılmaya mecbur kaldı.

Denizdeki fırtınalı günlerde kimi zaman cuma ve bayram namazlarını kaçıran, cenazelerini de kayıkla taşımak zorunda kalan Kaleköylülerin kaderini Antalya Valisi Münir Karaloğlu değiştirdi.

Bölgeyi ziyaretinde caminin 1940'lı yıllarda kapatıldığını öğrenen Karaloğlu'nun talimatıyla yapı, Antalya Vakıflar Müdürlüğünün hazırladığı proje ile restore edildi. 

Yüzlerce insanın yaşadığı bir köyde cami olmamasına şaşırdığını belirten  Karaloğlu, "Neden cami yok?" diye sorduğunda köylülerin "Aslında vardı ama 1941'de yıkıldı" yanıtını verdiğini anlattı.

Karaloğlu, "Köylülerin verdiği bilgiye göre o yıl okul yapma bahanesiyle cami yıkılıyor ve caminin ahşapları götürülüp okulda kullanılıyor" dedi.

Yayın Tarihi: 26 Aralık 2018 Çarşamba 19:00 Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2018, 22:22
banner25
YORUM EKLE

banner26