Kafkas Diasporası İstanbul'da buluşuyor

Uluslararası Kafkas Diasporası, Kafkas meselesini ele almak üzere 13 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul’da toplanıyor.

Kafkas Diasporası İstanbul'da buluşuyor

Uluslararası Kafkas Diasporası, İmkan-Der öncülüğünde Kafkas meselesini ele almak üzere 13 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul’da saat 09.00’da Haliç Kongre Merkezinde toplanıyor. 17.00’de bitmesi planlanan konferans, Bağımsız Çeçenistan ve Birleşik Kafkasya konularını ele alacak. Konferansa Kafkas meselesine duyarlı dünyanın çeşitli ülkelerinden akademisyenler, yazarlar, aktivistler, insan hakları savunucuları ve Kafkas Diasporası temsilcileri katılıyor.  Konferans programının ayrıntıları şöyle:

Konferansın Kuzey Kafkasya Tarihinde Siyasi Hareketler ve Birlik Çabaları başlıklı I. Oturumunda "İmam Şamil ve İmam Mansur, İmamlar Dönemi ve Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti'nin ilanı gibi konuların ele alınacak ve oturuma Türkiye Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya başkanlık edecek. Oturumun diğer konukları ve ülkeleri şöyle:
Yrd. Doç. Dr. Alev ERKİLET, Türkiye

İslam MATSİEV, Finlandiya

Magomed TORİEV, Almanya

Elena MAGLEVANNAYA, Finlandiya

1994'te başlayan Rus-Çeçen Savaşında sivillere yönelik insan hakları ihlalleri, İşgal sonrasında Kafkasya'da ortaya çıkan yerel yönetimlerin sivillere karşı gerçekleştirdiği ihlallerin ele alınacağı Kuzey Kafkasya'da İnsan Hakları İhlalleri başlıklı II. Oturuma Türkiye Mazlum-Der Başkanı Ahmet Faruk ÜNSAL başkanlık edecek. Oturumun diğer konukları:

Mikael STORSJÖ Finlandiya İnsan Hakları Aktivisti

Aleksandre KVAHADZE, Gürcistan, Çerkes Kültür Merkezi

Yukiko KIKUCHI, Japonya, İnsan Hakları Aktivisti

Vaha BANJAEV, Çek Cumhuriyeti, Toplama Kampı Tutsakları Derneği

III. Oturumda,  1864, 1944, 1994 sürgünleriyle dünyaya dağılan Kafkas diasporasının yaşadıkları sorunlar ele alınacak. Bu oturumda Çeçenistan diasporası temsilcisi Ahmed SARDALOV, İnguşetya diasporası temsilcisi Rüstem KHALUKHAEV, Kabardin-Balkar-Karaçay diasporası temsilcisi Muhammed GERGEF ve Dağıstan diasporasından Özden ÖNER konuşacak.

 

Emrullah Çakır haber verdi

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2012, 00:54
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13