Kafe Ara'da bugün hüzün vardı

Kafe Ara'da kişisel eşyaları, çok değerli fotoğraf makineleri, basın kartları ve belgeleri bulunan Ara Güler'in çektiği 300'den fazla fotoğraf da burada sergileniyordu.

Kafe Ara'da bugün hüzün vardı

Ara Güler'in her gün gidip aynı masaya oturduğu Kafe Ara'da bu kez hüzün vardı. Orada dostlarıyla sohbet eder, hayranlarıyla fotoğraf çektirirdi. Bugün masasına kimse oturmadı. Büyük ustanın Kafe Ara'daki masası öksüz kaldı. Ara Güler'in masası; kitapları, fotoğrafları ve çiçeklerle süslendi.  Ara Güler'in son zamanlarda kafeye öğleden sonra geldiğini söyleyen Kafe Ara işletmecisi Yaşar Kartoğlu, "Önceki yıllarda daha erken saatlerde buraya gelirdi. Bu masada otururdu. Ara Güler'in bu masada oturduğunu bilenler hemen kalkardı" dedi.

Gazeteci Coşkun Aral da "O bir birikimdi, bir hazineydi. İstanbul'un gözü diyoruz ama Türkiye'nin ve dünyanın gözü kulağıydı" dedi. Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi Müdürü Umur Sürün ise şöyle söyledi:

"Foto muhabirliği öncesi dönemde yazdığı belgelere ulaştık. Hikayelerinde yola çıkan bir sergi ıslıklı adam, bir gencin sokakta ıslık çalarak gezmesini anlatıyor." 

Büyük ustanın eserlerinin sergilendiği ''Ara Güler Müzesi'' de ziyaretçilerini ağırladı. Türkiye'nin ilk fotoğraf sanatçı müzesi 16 Ağustos 2018 yılında açıldı. Ara Güler'in özel koleksiyonu ve eserleri bir arada toplandı. 90. yaş gününde açılını da kendisi yapmıştı. Müzede, foto muhabirliği öncesi döneminde yazdığı hikayeleri, fotoğrafları ve eşyaları sergileniyor.

Kaynak: TRT Haber

Yayın Tarihi: 19 Ekim 2018 Cuma 12:00
YORUM EKLE

banner19

banner36