Kadın meselesine nazik bir bakış

Kadın konusuyla okurunun karşısına çıkan İlim ve İrfan dergisi, dosyayı “nezaket, letafet ve iffet” kelimeleriyle sunuyor.

Kadın meselesine nazik bir bakış

15. sayısına ulaşan İlim ve İrfan dergisi gerek ele aldığı dosya konuları gerekse de hayatın farklı noktalarına değinen yazılarıyla dikkat çekiyor. Tasavvufi bakışı merkeze alan yaklaşımlarıyla ele aldığı her konuda yeni bir çerçeve açan ve bu çerçeveyi maneviyat dünyasından süzülen ışıklarla yansıtan dergi, bu sayısında son derece önemli bir meseleyi konu ediniyor. Kadın konusuyla okurunun karşısına çıkan dergi,  dosyayı “nezaket, letafet ve iffet” kelimeleriyle sunuyor. Dosya yazılarında, bütün hayatın belkemiğini oluşturan edep ve nezaket kavramları her satırda adeta yeniden hayat buluyor.

Dosya kapsamında, Prof. Dr. Süleyman Uludağ’ın, “Sufi Gözüyle Kadına Bakmak”;  Ömer Döngeloğlu’nun, “Kız Babası Olmakla Övünen Merhamet Peygamberi” ve Rukiye Karaköse’nin, “Modern Dünya, Kadın ve Annelik” başlıklı yazıları yer alıyor.

Derginin orta sayfasında düzenli olarak sohbetlerine yer verilen Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi bu sayıda, haramları terk etmeden dualarımızın kabul olmayacağına işaret ediyor. 19 Ekim 2013’te Adana’da, Merhum Şeyh Muhammed Haznevi’yi anma gününde yaptığı konuşmanın tam metin olarak sunulduğu orta sayfa yazısı, hem merhum Şeyhe olan derin sevgi ve bağlılığı hem de haramlara karşı korumamız gereken hassasiyetimizi hatırlatıyor.

Rabıtasız bir hayat olmaz

Derginin bu sayısında dikkat çeken iki yazı ise, tasavvufun belki de dış gözler tarafından en çok konuşulan bir konusunu, rabıtayı ele alıyor. Hüsnü Geçer, rabıtayı daima huzurda olmak şeklinde ele alırken, bu görüşünü hem günümüz sosyal hayatından hem de alimlerin binlerce yıllık birikimlerinden hareketle sağlam delillere dayandırıyor. Usta hikayeci Kâmil Yeşil ise, “İrtibatı Koparmayalım” başlıklı yazısında, rabıta ile irtibat arasındaki kopmaz bağı ve bağlılığı dikkatlere sunuyor.

Sami Bayrakçı, derginin portre sayfalarında hikmet ve muhabbet kaynağı İbn Ataullah İskenderi Hazretlerini günümüze taşıyor.

Kalp yaralarımıza değinen İsmail Acarkan haset konusunu işliyor.

Deruni yazılara imza atan Mona İslam bu sayıda, “Yazı Yazmak Şahit Olmaktır” başlığıyla yazmanın âlem, kader ve kalp üçlüsündeki irtibatını gün yüzüne çıkarıyor.

Gezi yazılarına devam eden Adem Dönmez bu sayıda Eyüp Sultan Hazretlerine misafir oluyor. Mehmet Çetin ise deneme tadında oluşturduğu yazısında nurun aydınlık dünyasını gözlere ve gönüllere takdim ediyor. Ve usta çizer Hasan Aycın’ın kelimat-ı kutsiyye çizimlerinin de devam ettiğini özellikle hatırlatmak gerekir.

Ailemiz ekiyle her ay okuruna dolu dolu bir dergi sunan İlim ve İrfan gönül dünyamızda yeni boyutlar açmaya devam ediyor.

İlim ve İrfan dergisi irtibat için: bilgi@ilimveirfan.com.tr

Tel: 0 212 694 98 98

 

Ahmet Hazne haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 15:18
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13