Kadim kent Diyarbakır fotoğraf tutkunlarını ağırlıyor

Kadim kent Diyarbakır, sahip olduğu eşsiz güzellikleriyle fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Kadim kent Diyarbakır fotoğraf tutkunlarını ağırlıyor

Dicle Nehri'nin kıyısında bereketli topraklarıyla binlerce yıl medeniyetlere ev sahipliği yapan kadim kent, ata yadigarı eserlerin yanı sıra doğal güzellikleriyle de görenlerde hayranlık uyandırıyor.

Sahip olduğu kültür varlıkları, doğal güzellikleri ve gastronomisi, misafirperverliğiyle ziyaretçilere kapılarını sonuna kadar açan medeniyet şehri, fotoğraf tutkunlarının da tercihi haline geldi.

Amatör fotoğrafçıların objektife yansıttığı mekanlar arasında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan tarihi surlar ve Hevsel Bahçeleri, İslam'ın 5. Harem-i Şerif'i olarak kabul edilen Ulu Cami, Kültür ve Turizm Bakanlığının "Türkiye'nin en görkemli 13 köprüsü" arasında gösterdiği Malabadi ve Ongözlü köprü, Zerzevan Kalesi, İçkale Müze Kompleksi, camiler, kiliseler, hanlar, yöre mimarisine uygun inşa edilen büyük bölümü günümüzde kafe ve restoran olarak hizmet veren tarihi evleri, çarşılar yer alıyor.

Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinin sınırlarında yer alan, tarihsel süreçte faaliyetini çeşitli aralıklarla sürdüren, son faaliyetini 100 bin yıl önce gerçekleştiren 1957 metre yüksekliğindeki Karacadağ'dan çıkan lavların oluşturduğu 120 kilometrelik bazalt plato ve yüzlerce volkanik mağara ilgi görüyor.

Lice ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki Abalı mevkisinde yer alan, Asur Kralları I. Tiglat-Pileser ve III. Salman Nassar'ın egemenliklerinin nişanesi olarak yaptırdıkları kabartma ve çivi yazıtların yer aldığı Birkleyn Mağaraları görsel şölen sunuyor.

Çermik ilçesinde bulunan kaplıcalar da Şeyhandede Şelalesi ve diğer doğal güzelliklerle ziyaretçileri cezbediyor.

Nebi Harun-i Asefi, Nebi Hallak, Nebi Harut, Nebi Zünnun, Nebi Hürmüz, Nebi Ömer ve Danyal ile Kur'an-ı Kerim'de isimleri geçen Zülkifl ve Elyesa peygamberlerin kabirlerinin bulunduğuna inanılan Eğil ilçesi, inanç turizminin yanı sıra antik çağlardan kalan sur sarnıçları ve kale kalıntıları, Kralkızı Baraj Gölü, doğa ve kültür turizmi ile ziyaretçilerin beğenisini kazanıyor.

Yayın Tarihi: 18 Mayıs 2019 Cumartesi 04:00
banner25
YORUM EKLE

banner26