banner17

İzmir'den Bestami Yazgan geçti

Bestami Yazgan 4-5 Aralık tarihlerinde İzmir'de bir dizi söyleşide konuştu.

İzmir'den Bestami Yazgan geçti

Çiçeklerle hoş geçin,
Balı incitme gönül.
Bir küçük meyve için
Dalı incitme gönül.

Konuşmak bize mahsus,
Olsa da bir güzel süs,
‘Ya hayır de, yahut sus.’
Dili incitme gönül.” dizelerini okuyarak başladık ve devam ettik şiirle dolu İzmir günlerine. İzmir bugünlerde serindi. Fakat güneşin öğlen vakti bulutların arasından sıyrılıp içimizi ısıttığı gibi Bestami Yazgan şiirleri de yüreklerimizi ısıtıverdi.

Şairlerin yüreği yumuşak olur, kalemleri keskin, heceleri ise zarif olur. Konuştu mu şimşekler çakar derinler de, susunca da sessizlik korkar gelecek nağmelerin aşkınlığından.

4 Aralık Cuma günü Konak Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesinin misafir ağırlama konusunda profesyonelleşen ekibinin sıcak karşılamasının ardından öğrencilerle buluşan şair, kitaplarında da bulunmayan İmam-Hatip şiirini okur ve salondakilerin gönlünü fethetti:

Aziz milletimin seçkin evladı,

Sen Ey! Güneş yüzlüm İmam-Hatiplim.

Dindir artık şu yükselen feryadı,

Sen Ey! Güneş yüzlüm İmam-Hatiplim.

Âti gözlerinde ve mazi sende,

Şu hakkı tartacak terazi sende,

Yüce milletimin niyazı sende,

Sen Ey! Güneş yüzlüm İmam-Hatiplim.

Parçala geceyi, yırt at siyahı,

ki bir daha boğmasınlar sabahı,

İnan sende bu milletin felahı,

Sen Ey! Güneş yüzlüm İmam-Hatiplim.

Gün olur farketmem bahardan seni,

Gün olur hem kıştan hem kardan seni

Allah esirgesin nazardan seni

Sen Ey! Güneş yüzlüm İmam-Hatiplim.”

Mütevazı Anadolu çocuğu edasıyla, Yunus Emre sadasıyla İmam-Hatipli genç kızlara seslenen Bestami Yazgan, salonda bulunanların duygulu anlar yaşamasına vesile oldu ve onlara unutamayacakları şiir dolu dakikalar yaşattı.

Aynı gün Kestanepazarı Kur’an Kursu Konferans Salonunda İzmir Anadolu İmam-Hatip Lisesi öğrencileriyle buluşan şair;

Sevmekten geri kalma,

Yapan ol, yıkan olma,
Sevene diken olma,
Gülü incitme gönül.
Başın olsa da yüksek,
Gözün enginde gerek,
Kibirle yürüyerek
Yolu incitme gönül.” dizeleriyle söyleşisine başladı ve İmam-Hatip sevdalılarının yanında dimdik duran bir gönül eri misali gençlerin yüreklerine şiirin, sanatın sevdasını aşıladı. Şiir kitaplarını imzalarken birçok cevher ile de karşılaştı şair: “Aslında ben de yazıyorum”, “nasıl devam ederim”, “benim de birkaç şiirim var” diyen toy yürekleri umutlandıran şair belki de yeni şair ve yazarlara da bir kıvılcım çakıvermişti.

Akşam İlim Yayma Cemiyeti İzmir Şubesinde ise;

Mevlâ verince azma,
Geri alınca kızma,
Tüten ocağı bozma,
Külü incitme gönül.

Dokunur gayretine,
Karışma hikmetine.
Sahibi hürmetine
Kulu incitme gönül.” mısralarıyla devam edip sohbet kıvamında, ayetler ve hadisler ışığında şiir damlaları dökülüverdi İzmir sokaklarına.

Serin İzmir gecesine doğru yol alırken tepeden baktığımız “körfez manzarası kimlere şiir yazdırmıştır” diye düşünmeden edemedik.

Ertesi gün İHH’nın “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesinin tanıtım toplantısına katıldık. Bestami Yazgan “Yetim” şiirini okudu, gönüller yumuşadı, şefkatle doldu. Çocuk edebiyatının ülkemizdeki duayeni anlardı yetim çocukların dilinden belki de.

Aynı gün İMH Genç Hareket İzmir’in Genç Kız Birimi organizasyonuyla düzenlenen programa katılan Bestami Yazgan “Anne Sen Melek misin” şiirini okuduğunda salondakiler duygulu anlar yaşamaya başlamışlardı bile. Şiir tadında, ayet ve hadislerle bezenmiş dolu dolu iki günün ardından İzmir’in sokaklarında yankılanan mısralar ve dinleyicilerin yüreklerinde yankılanan sevda türküleri bizlere kalan unutulmazlardı.

 

Faruk Eşlik haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2015, 12:23
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner20