İzdiham dergisinin 23. sayısı çıktı

İzdiham dergisinin 23. sayısı çıktı.

İzdiham dergisinin 23. sayısı çıktı

İzdiham dergisinin 23. sayısı çıktı. “Evsizlik taklit edilemez” diyen İzdiham bu sayı da dolu dolu.

Son zamanların getirdiği bir eksiklik bir birimizi görememe sorunu. Gökhan Özcan “Ne Çok Şey Geçiyor Aramızdan” yazısında işte bu büyük yalnızlığımızı kaleme almış. Onur Bayrak “Lügatlere Güncelleme” adıyla bilindik kelimelerin bilinmeyen anlamlarını sürdürüyor. “Göğe Bakalım” diyen Kemal Sayar şehrimizi katletmekte olan gökdelenlerin getireceği hazin sonu yazmış. Halil Kurbetoğlu’nun çocuk mahkumlarla yaptığı söyleşi okunmaya değer, ayrıca bu çocukların bizlerden dileği var “çokça kitap, maddi ve manevi psikolojik destek”. Rahime Kasım “İspanyol Edebiyatı”na değinmiş. Turgay Bakırtaş ise Rus Edebiyatı’na değinip benzersiz dediği bir kitapla tanıştırıyor bizleri: “Teşekkürler” -Gundars Boloşev. Ali Ayçil “Konuşkan” başlıklı yazısıyla ayrılığı yazmış. Filmlere dair yapılan kritik ve yorumlar ise Zeliha Yurdaer ve Öner Buçukcu’ya ait. Selman Urluca şakaya dair incelikli bir yazı kaleme almış. Kırmak ve umursamamak bu denli hastalığa dönüşmüşken Urluca’nın yazısı panzehir olacak cinsten. Rıfat Eroğlu ise kolonyanın şiiri diyerek Eyüp Sabri Tuncer’in markalaşmaya doğru giden hayat öyküsünü paylaşmış bizlerle. Derginin son sayfasında ise Ousmane Sembène’nin kraliçenin verdiği ödül töreninde yaptığı muhteşem konuşması yer alıyor.  Şiir sayfalarında Cem Mehmet Eren, Bülent Parlak, Onur Bayrak, Tayfun Doğan, Evliya Çelik ve Feyza Özcan yer alırken hikaye sayfalarında ise Güray Süngü, Italo Calvino, Osman Palabıyık ve Fatih Atasoy bulunuyor. Yağız Gönüler reklam çılgınlığı üzerine eleştiri dizisine başlamış. Onur Korkmaz ise Kazancı Bedih’e dair uzun soluklu bir yazı hazırlamış. İbrahim Varelci güneş gözlüklerinin insanlara getirdiği sahteliği anlatmış. Yasin Kara, Oğuzhan Bükçüoğlu, Atakan Yavuz, Seda Nur Bilici, Mazlum Mengüç, Barış Küçükbapuccu, Mihraç Cerrahoğlu, Çağrı Oruk, Çağatay Hakan Gürkan, Hatice Büşra Benli, Mustafa Toprak, Yunus Meşe, Ahmet Cora, Özer Turan ve Ferhat Toka yazılarıyla yirmi üçüncü sayıya katkıda bulunanlardan.  Damla Okay, Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon hanımefendiyle bir röportaj gerçekleştirmiş.

Derginin arka kapağında ise Sezai Karakoç yer alıyor ve onun en sevdiğimiz mısralarına yer veriyor İzdiham: “Bizi bırakıp nereye gidiyorsun Lili/ Demek bizi bırakıp gidiyorsun Lili”.

Bu sayıya özel bir de “Başarısızlık Belgesi” var. Hırs kanseri olunan bir çağda “yavaşla” diyor İzdiham. Başarısızlık da başarı için gereklidir.

 

Hatice Çay

Yayın Tarihi: 28 Haziran 2016 Salı 15:39 Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2016, 15:39
banner25
YORUM EKLE

banner26