İzdiham dergisinin 22. sayısı çıktı

İzdiham dergisi, 22. sayısında da gündemi özetleyen bir söz söylüyor: Merhametin Irkı Yoktur.

İzdiham dergisinin 22. sayısı çıktı

Her sayısında klas bir söylemle çıkan İzdiham dergisi, 22. sayısında da gündemi özetleyen bir söz söylüyor: Merhametin Irkı Yoktur.

Sosyal medyada da bir hayli ilgilisi olan İzdiham dergisini takip edenler dergiye çok ayrı bir sahiplenme duygusu besliyor. Onu en alt raflarda ya da araya bir yere sıkıştırılmış olarak gördüklerinde hemen herkesin görebileceği bir yere yerleştiriyorlar. Bu sahiplenme hissinin olmasında İzdiham'ın samimiyetinin büyük payı olsa gerek.

Cemil Meriç'in daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış bir fotoğrafına arka kapağında yer vererek doğumunun 100.yılında Meriç'i anan İzdiham, "İyilik eden mükafat beklediği an tefecidir." sözü ile sarsıcı bir etki oluşturuyor.

Osman Palabıyık'ın hazırladığı İzdiham maarif takvimi tarihlere ince bir yorum getiriyor. Onur Bayrak'ın hazırladığı lügatlere güncelleme bölümü ise her sayıda kelimelerin derinliğine ve belki de hiç bakmadığımız yanlarına değiniyor.

Gökhan Özcan, Ali Ayçil, Kemal Sayar, Güray Süngü gibi değerli kalemler dergiye ayrı bir lezzet katıyor.

Sabahattin Ali'nin kızı Prof.Dr.Filiz Ali ile yapılmış bir röportaj da derginin sayfalarında ilgililerin dikkatini çekecektir.

Zeliha Yurdaer  "Edebiyatı Katleden İnstagram Kızları" isimli yazısında güncel bir sosyolojik analiz yaparak instagramda paylaşılan kitaplı kahveli fotoğrafların saf bir okuma ve okutma arzusundan uzak olmasını eleştiriyor. Kitap tanıtımları, kitap kahramanlarının psikolojik analizi, hikayeler ve denemelerin yer aldığı İzdiham'ın 22 sayısı ruhu tıka basa doyuracak bir yazı şöleni sunuyor okurlarına.

Derginin arka kapağında adı genel yayın yönetmeni olarak geçse de İzdiham'ın çilesini çeken ve derginin kurucusu şair Bülent Parlak, bu sayıda "Güneşin Kurutmadığı" ismini verdiği şiiriyle yer alıyor. Ali Emre, Cengizhan Genç, Sema Enci de bu sayıda şiiri yayınlanan şairlerden.

 

Emine Şimşek

YORUM EKLE