İyilik için adres çok, onlardan biri de İyilikhane

İyilikhane, insanın insana bu kadar acımasızlaştığı bu zaman-mekân çakışmasında sizleri de bir tebessüme vesile olmaya davet ediyor.

İyilik için adres çok, onlardan biri de İyilikhane

Hz.Peygamber(sav.)’in “Hayırlı işler yapmakta acele ediniz! Yakında karanlık gece parçaları gibi fitneler olacaktır. Kişi mü’min olarak sabahlar, kâfir olarak geceler; yine mü’min olarak geceler, kâfir olarak sabahlar. Çünkü dünya malı karşılığında dinini satar.” hadis-i şerifindeki uyarıya kulak vermek ve sünnetullahın icrasına vesile olmak için yola çıkmış iki kıymetli hanım kardeşin “Kabil’de kanat çırpan kelebek Washington DC’de fırtınalar koparabilir.” diye tabir edilebilecek kelebek etkisine çok güzel bir emsal teşkil edecek şekilde emek emek taşları üst üste koyarak inşa ettiği bir yapının adı İyilikhane.

Evvela ilk taştan başlayalım. Sene iki bin on bir. Mezkûr iki hanım kardeş Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci iken; birkaç katarakt ameliyatına katkıda bulunabilmek amacıyla ‘’kitap ayracı” imal etmeye niyetlenirler. Birkaç ameliyat niyetiyle yola çıkarlar ama halis niyetler bereketlidir ve umulmadık neticelere gebedir. Dedik ya kelebek etkisi diye, tez vakitte yirmi bir ameliyatlık meblağ toplanır. El emeği göz nuru kitap ayraçlarının üzerine kendi çizimlerini yerleştiren hayır müteşebbisleri, bir bakarlar ki resmen matbaa teknikleriyle uğraşır olmuşlar. Yani bayağı işin içine girmişler. Ve artık “Kitap Ayracı Projesi” faaliyettedir.

Bu başarının verdiği cesaretle bir yetimhane projesi almaya niyetlenirler. Bir yılda tam yüz otuz bin TL toplayıp İHH aracılığıyla Malavi’de bir yetimhane inşa ettirirler. Bu çalışmayı Tayland’ın güneyindeki Patani bölgesinde bir okul inşası izler. Tabi bu arada ürün yelpazesi genişlerken ekip de kalabalıklaşır. Kitap Ayracı, Türkiye’ye yayılır. İftarlar, kermesler birbirini izler.

Nihayetinde bu yoğun ve samimi çalışmalar, geçtiğimiz 8 Kasım 2014 cumartesi günü, tüm tecrübe ve birikimlerin daha sistemli ilerlemesi niyetiyle uzun zamandır süren çabayı “İyilikhane” adında bir yetimlerle dayanışma derneğine dönüştürdü. Yani Kitap Ayracı Projesi büyüdü, İyilikhane Yetimlerle Dayanışma Derneği’ne inkılab etmiş oldu.

Açılışta dernek başkanı Merve Çirişoğlu hanımefendi yaptığı konuşmayla zaten herkese “neyin, nasıl yapılacağını” bir kez daha izâh etmiş oldu. Allah kendisinden razı olsun. Gördük ki: Evet, Kabil’deki kelebek Washington DC’de fırtına koparır, Boğaziçi’ndeki niyet Malavi’de, Patani’de amel olur.

Duyduğuma göre açılış çok güzel neticeler vermiş. Maddî, manevî birçok geri dönüşler olmuş. Bu güzel insanların İyilikhane’sini burada her şeyiyle anlatabilme iddiasında değilim ama sizin de haberiniz olsun istedim. Neticede “Hayra vesile olan hayrı yapan gibidir.” buyuruyor Resûl-i Ekrem(sav.) Efendimiz.

Yetimlerin tebessümüne vesile…” sloganıyla yola çıkan İyilikhane, insanın insana bu kadar acımasızlaştığı bu zaman-mekân çakışmasında sizleri de bir tebessüme vesile olmaya davet ediyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 10:09
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13