İyi isimler bu nitelikli atölyelerde!

TYB İstanbul Şubesi'nin düzenlediği atölyelere kayıtlar başladı. Yazarlık, Osmanlıca, Editörlük, Senaryo, Diksiyon ve Hitabet, Karikatür, Ney atölyeleri var bu dönem.

İyi isimler bu nitelikli atölyelerde!

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nce düzenlenen atölyeler kaldığı yerdenTYB İstanbul Şubesi devam ediyor. Sultanahmet’teki tarihî Kızlarağası Medresesi’nde faaliyetlerine devam eden TYB İstanbul Şubesi, yürüttüğü büyük çaplı ve ses getiren etkinliklerinin yanı sıra düzenlediği çeşitli atölyelerle de ilim ve kültür taliplilerine seçkin bir alternatif sunuyor.

Bu dönem 4 Ekim tarihinden itibaren TYB İstanbul Şubesi Kızlarağası Medresesi’nde başlayacak ve Mayıs ayının sonuna kadar sürmesi planlanan atölyeler ve hangi gün düzenlenecekleri şu şekilde:

Ali UralYazarlık Atölyesi

Yaklaşık on beş yıldır yaratıcı yazarlık dersleri veren Türk edebiyatının nitelikli kalemlerinden A. Ali Ural’ın gözetiminde düzenlenecek ve yazarlık eğilimlerinin belirlenmesi ve desteklenmesinden yola çıkılarak hazırlanacak programlar, okuma bilinci ve birikimi kazandırmayı da hedefliyor. Yazarlık Atölyesi, “başlangıç” ve “ileri” olmak üzere iki kademede gerçekleştirilecek.

Yazarlık Atölyesi (Başlangıç): Her Cuma saat 19.30-21.30

Yazarlık Atölyesi (İleri): Her Cuma saat 17.00-19.00

Osmanlıca AtölyesiOsmanlıca

Osmanlı Arşivleri uzmanı Sinan Satar’ın gözetiminde düzenlenecek atölye, “başlangıç”, “rik’a”, “divanî” ve “siyakat” olmak üzere 4 ayrı sınıfta gerçekleştirilecek. “Siyakat” kademesi yeterli talep geldiği takdirde açılacak.

Osmanlıca Atölyesi (Başlangıç): Her Pazartesi saat 17.00-19.00

Osmanlıca Atölyesi (Rik’a): Her Çarşamba saat 17.00-19.00

Osmanlıca Atölyesi (Divanî): Her Cuma saat 17.00-19.00

M. Lütfi ArslanEditörlük Atölyesi

Genç dergisinin editörü ve ‘derdi olan’ gençlerin ağabeyi M. Lütfi Arslan’ın gözetiminde düzenlenecek atölyede, editörlüğün ne olduğu, işlevi ve iyi bir editör olmanın incelikleri, yılların yazarlık-editörlük-yayıncılık-dergicilik tecrübesi ışığında katılımcılara aktarılacak.

Editörlük Atölyesi: Her Çarşamba saat 17.00-19.00Yasir Buğra Eryılmaz

Karikatür Atölyesi

Cafcaf mizah dergisinin en çok takip edilen çizerlerinden Yasir Buğra Eryılmaz’ın gözetiminde düzenlenecek atölyede, mizah çizerliğinin ne olduğu, amacı, bir karikatüristin çizerken hayata bakışının nasıl olması gerektiği ve iyi bir karikatürist olmanın gereklilikleri katılımcılara aktarılacak.

Karikatür Atölyesi: Her Cumartesi saat 15.00-17.00

Ney AtölyesiNey Atölyesi

Türk mûsikîsi camiasında haklı bir şöhrete sahip olan neyzen Murat Dağlı’nın gözetiminde düzenlenecek atölyede, iki ayrı tarihte oluşturulacak 5 kişilik 3 sınıfta her bir neyzen adayıyla özel olarak ilgilenilmek suretiyle neyzenin mûsikîdeki seyrüseferi katılımcılara aktarılacak.

Not: Neyzen Murat Dağlı, 28 Eylül Salı günü 18.00-19.00 saatleri arasında, ney dinletisi ve atölye hakkında kısa bir sunum da gerçekleştirecektir.

Ney Atölyesi: Her Salı saat 17.00-19.00 ve 20.30-22.30;  her Perşembe saat 20.30-22.30Gökhan Yorgancıgil

Senaryo Yazım Atölyesi

“Sıfır Dediğimde” filminin başarılı yönetmeni ve senaristi Gökhan Yorgancıgil’in gözetiminde düzenlenecek atölyede, iyi bir senaryonun nasıl yazılacağı, bir senaristin senaryosunu yazarken nelerden beslendiği seçkin filmlerin senaryoları da gerektiğinde incelenerek katılımcılara aktarılacak.

Senaryo Yazım Atölyesi: Her Perşembe saat 17.00-19.00

Serkan Sedat GürayDiksiyon ve Hitabet Atölyesi

Samanyolu Radyolar Grubu Ar-Ge direktörü Serkan Sedat Güray’ın gözetiminde düzenlenecek atölyede, insanlarla iletişimin düzgün ve sağlıklı olması için neler yapılması gerektiği, Türkçe’nin düzgün kullanılmasının, dil eğitiminin ve iyi bir hatipliğin incelikleri katılımcılara aktarılacak.

Diksiyon ve Hitabet Atölyesi: Her Perşembe saat 17.00-19.00

TYB İstanbul Şubesi’nin nitelikli atölyeleri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve kayıt olmak için:

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi

Adres: Kızlarağası Medresesi, Divanyolu Cad., Hoca Rüstem Sok., No: 6, Sultanahmet 34110 İstanbul.

Tel.: (0212) 527 7517

Faks: (0212) 527 7519

TYB İstanbul Şubesi, Kızlarağası Medresesi

Ayşe Leyla Uysal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2010, 16:19
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26