İyi bir şair aynı zamanda bir Türkçe öğretmenidir

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri, Gençlerle Baş Başa Sohbetleri’nde bu ay şair Elyesa Koytak’ı ağırladı.

İyi bir şair aynı zamanda bir Türkçe öğretmenidir

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evlerinin düzenlemiş olduğu Gençlerle Baş Başa Sohbetleri’ne bu ay konuk olarak şair Elyesa Koytak katıldı. Bir şiir kitabı vesilesiyle gençlerle bir arada olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşadığını ifade eden Elyesa Koytak, şiir kitabı sahibi olmanın güzelliklerini Bilgi Evi üyeleriyle paylaşacağını belirtti. Şiirin, fazlalıklardan arındırılmış bir söz olarak okuyan kişiyle o şiiri yazan şairi buluşturan bir metin olduğunu belirten konuk şair, lise yıllarında babasının kütüphanesini karıştırırken bulduğu Sezai Karakoç’a ait şiir kitabını okuduğunda hissettiği duygunun tam da bu olduğunu ve şiir macerasının bu duygu ile başlayıp geliştiğini anlattı.

Elyesa Koytak, “Bir şiiri iyi şiir yapan şey öncelikle güzel ve sağlam bir Türkçesinin olmasıdır. Bütün iyi şairler bizlere Türkçeyi öğreten edebiyat öğretmenleridir. Şairler dilin nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bize ders veren insanlardır. Örneğin; Cemal Süreyya ‘Ben Türkçeyi Orhan Veli’den öğrendim.’ der.” diyerek konuşmasına devam etti.

Kendi kitabı ile ilgili Bilgi Evi üyelerinin sorularına da içtenlikle yanıt veren konuk şair, daha sonra kitabını imzaladı ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yayın Tarihi: 06 Aralık 2016 Salı 14:09 Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 14:13
banner25
YORUM EKLE

banner26