İyi bir çocuk kitabının özelliği nedir?

Beyazıt Ramazan Sohbetleri, yirminci gününde yayıncı yazar Dr. Melike Günyüz’ü ağırladı.

İyi bir çocuk kitabının özelliği nedir?

Türkiye Diyanet Vakfı'nın organize ettiği ve İBB Kültür A.Ş.'nin katkılarıyla düzenlenen 34. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, son günlerine yaklaşırken imza etkinlikleri artarak devam ediyor. Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nde yapılan ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği'nin (ESKADER) katkılarıyla organize edilen Beyazıt Ramazan Sohbetleri yirminci gününde yayıncı yazar Dr. Melike Günyüz’ü ağırladı.

Konuşmasına kitap fuarlarının gerek yetişkinler gerekse çocuklar için önemi hakkında çarpıcı bilgiler vererek başlayan Günyüz, ilk gençlik dönemlerindeki bazı hatıralarını anlatarak “Kitap satışlarının yasak olduğu dönemlerde, uzak kaldığımız kitaplarla bu fuarlar vesilesiyle tanıştık.” dedi. Eğitimin şekil değiştirdiği 28 Şubat sürecinde devlet eliyle kesilen yollara toplumun alternatif yollar bulduğunu ifade eden Melike Günyüz, pedagojik yöntemler ve çocuk eğitimine geniş bir zaman ayırdığı sohbetinde günümüz aile ve çocuk problemlerinden bahsetti. Geçmiş dönemlerdeki gibi büyüklerin tecrübeleriyle beslenen kalabalık aileler yerine, anne baba çocuktan oluşan ve çekirdek aile dediğimiz günümüz aile yapısında, çalışan anne babaların ihmal edilen çocukları hakkında düşüncelerini ifade etti.

Çocuk yayıncılığı hakkında dikkat edilmesi gereken ince noktalara temas eden Günyüz, çocuk kitabı yazmak isteyen kişilerin en azından Kuran-ı Kerim’de geçen hikâyeler, Anadolu efsaneleri ve Yunan mitolojisi olmak üzere bu üç mesele hakkında geniş bilgi sahibi olmaları gerektiğine dikkat çekti. “Bir çocuk yazılan bir kitabı tekrar tekrar okumak istiyorsa o kitap iyi bir çocuk kitabıdır.” diyen Melike Günyüz, çocuk kitabı yazanların çocukların zekâ durumunu gözetmeleri ve kitapta verilen mesajların çocuk üzerindeki tesirlerini iyi hesap etmeleri gerektiğini söyledi.

Eşler arasındaki boşanmaların çocuklar üzerindeki olumsuz etkisine değinen ve bir yazar için yetim çocukları maceraya sürüklemenin çok kolay olduğuna dikkat çeken Günyüz, Harry Potter, Heidi, başta olmak üzere tanınmış birçok kahramanı yetim çocukların temsil ettiğini ifade ederek konuşmasını tamamladı. Dinleyicilerden gelen sorulara cevap verilmesinin ardından hatıra fotoğrafı çekimiyle program sona erdi.

 

Serdar Üstündağ haber verdi

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 16:14
YORUM EKLE

banner19