İtikadi karargâhımızı anlatıyor

İrfan Mektebi son sayısında Ehl-i Sünnet ve'l Cemaat konusunu kapağa taşımış.

İtikadi karargâhımızı anlatıyor

Aralık 2006'dan beri yayın hayatına devam eden bir dergi İrfan Mektebi. Yayın hayatına başladığında okura "Sınır tanıma!" diye seslenerek, "Sınırlar coğrafyaya münhasır değil" sloganıyla yola çıktı.

Derginin Genel Yayın Yönetmenliğini Cihangir İşbilir yapıyor. 1975 Maraş doğumlu olan İşbilir, mülkiyeli yazarlardan. Şuan İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB)'nin genel koordinatörlüğünü yapıyor. Aynı zamanda Divan Derneği'nin başkanlığını yürüten İşbilir, son günlerde Yenişafak gazetesindeki dünya gündemine dair makaleleriyle de dikkat çekiyor. Dergide yeni yazar ve şair adaylarına "Genç Kalemler" isimli bir köşe ayıran İşbilir, gençlere zaman ayırıyor ve yazmaları noktasında onları daima yüreklendiriyor.

İrfan Mektebi son sayısında Ehl-i Sünnet ve'l Cemaat konusunu kapağa taşımış. Eğitimci yazar Zakir Çetin konuyu enine boyuna ele almış. Abdülkadir Geylani hazretlerinin ehl-i sünneti nasıl ele aldığını irdeleyen yazar "Ümmetim sapıklık üzerinde bir araya gelmez. İhtilaf gördüğünüz zaman size o topluluğa katılmayı tavsiye ederim" hadis-i şerifini hatırlatıyor. Ehl-i Sünnet ve'l Cemaat ile Şiiler arasındaki halifelik meselesinin de ele alındığı dosyada yazar konuyu Peygamber Efendimiz'in eşitlik ve insan haklarına verdiği önemi işliyor.

"Ehl-i Sünnet ve'l Cemaat itikadi karargâhımızdır" başlığıyla öne çıkan yazılardan biri de Oğuz Düzgün'e ait. "Bu asrın bizden aldıkları ile hediye ettiklerini kıyaslayan yazar kimliğimizi Ehl-i Sünnet ve'l Cemaat eksenli sabitlememiz gerektiğini söylüyor.

Eğitimci yazar Muhlis Körpe "Hz. Muhammed ve Eşitlik, İnsan Hakları" başlıklı yazısıyla insanlığın ırk, dil ve din ayrılıklarından kaynaklanan önyargılarını ancak nebevi bir terbiye ile giderebileceğimizi anlatıyor.

Arif Emre Gündüz'ün "Mübarek Emanetler"i derlediği bu sayıda ilk Kur'an nüshalarından, Hz. Musa'nın asasına, Hz. Ebubekir'in kılıcından, Hz. Fatıma'nın seccadesine kadar pek çok kutsal emanetin atmosferinde gezdiriyor bizi.

Genç Kalemler köşesinde yazar ve şair adaylarına yer veren İrfan Mektebi, bu adaylar için de ayrı bir 'mekteb' özelliği taşıyor. Medeniyet sayfasıyla her sayıda İslam mimarisinin inceliklerini okurla buluşturan Mustafa Yılmaz, bu sayıda kubbeleri ele almış. Zengin görsellere süslü bu köşe İslami mimarinin zenginliğinden payını almış görünüyor.

Derginin bir de Aile Mektebi adında bir eki var. Her ay farklı konuların işlendiği ekte, alanında uzman kişilerle yapılan röportajlara da yer veriliyor.

Aralık 2006'da "Sınır tanıma!" sloganıyla dergiciliğe yeni bir soluk getiren İrfan Mektebi "Haneleriniz birer irfan mektebi olsun" temennisiyle okuyucuya irfanın ilimle ayrılmaz bir bütün olduğu vurgusunu yapıyor.

 

Elif Yediveren haber verdi

YORUM EKLE

banner36