İtibar'ın mart sayısı çıktı

Her sayısında Türk edebiyatının önemli bir ismini kapağa taşıyan İtibar’ın mart sayısının kapağında Süleyman Çobanoğlu var.

İtibar'ın mart sayısı çıktı

Her sayısında Türk edebiyatının önemli bir ismini kapağa taşıyan İtibar’ın altıncı (mart) sayısının kapağında Süleyman Çobanoğlu var. İlk sayısından başlayarak İtibar’da şiir yayınlayan Çobanoğlu ile derginin Genel Yayın Yönetmeni şair İbrahim Tenekeci zengin ve derinlikli bir söyleşi gerçekleştirmiş. Yunus Emre’den Behçet Necatigil’e uzanan çizgide Çobanoğlu şiirinin mayası ve niyeti ilk kez bu söyleşide apaçık dile getiriliyor. İbrahim Tenekeci’nin zengin sorularına verilen çarpıcı cevaplarda Süleyman Çobanoğlu’nun şiiri ve şahsiyeti hakkındaki en sağlam veriler gün yüzüne çıkıyor.

Her sayı derginin gündemine dair önemli hususlara vurgu yapılan sunuş yazısı bu ay “Özen ve Israr” başlığını taşıyor. İtibar’ın Mart sayısında da önceki sayıda olduğu gibi iki ayrı söyleşi yer alıyor. İbrahim Tenekeci’nin Süleyman Çobanoğlu ile yaptığı söyleşi dışında Furkan Çalışkan da Ali Görkem Userin ile ilk kitabı Kral Yolu ve eleştiri anlayışı çevresinde bir söyleşi gerçekleştirmiş. Userin’in söyleşisini İbrahim Tenekeci’nin “Kral Yolu’na Girmeden Evvel” başlıklı yazısı izliyor. Tenekeci bu yazısında sadece Kral Yolu’nu değil 90’lar ve 2000’ler boyunca Türk edebiyatında eleştirinin hallerini de resmediyor. Ardından yine Tenekeci’nin Furkan Çalışkan’ın ilk kitabı Kabahatler Kanunu’nun ertesinde yayınlanan beş şiiri üstünden Çalışkan şiirinin seyrini kaydeden yazısı geliyor. Bu sayıdaki diğer kitap inceleme yazıları ise Suavi Kemal Yazgıç’ın Ömer Erdem’in yeni kitabı Kör’e dair yazısı, Ahmet Edip Başaran’ın Fatma Barbarasoğlu’nun Sözüm Söz’ü hakkındaki yazısı ve Murat Saldıray’ın Ercan Yılmaz’ın Rüya Kasrı’nı ele aldığı yazısıdır. Ahmet Murat bu ay ikincisini yazdığı Bugünlerde Şiir köşesinde üç yeni şiir kitabını (İbrahim Tenekeci’nin Kimsenin Kalbi, Ahmethan Yılmaz’ın Sokaklar Açmak ve Mehmet Said Aydın’ın Kusurlu Bahçe kitapları) ve bir poetik eseri (Ahmet Güntan’ın şiirgeldikelimedeboğuldu’su) yorumluyor. Abdullah Harmancı’nın Dergilerde Öyküler bölümünde bu ay masaya yatırdığı dergiler ise Üçüncü Mevki, İskele, Mavi Yeşil, Türk Edebiyatı, Notos Öykü ve Dergâh. Osman Konuk bu ay da Küllük’ünde biriktirdiği hayattan kesitleri ve şiir parçacıklarını aktarmayı sürdürüyor. Hüsrev Hatemi de Mevlana yazılarına kaldığı yerden devam ediyor.

Mustafa Akar, Alper Gencer, Cevdet Karal, Said Yavuz, Furkan Çalışkan, Selahattin Yusuf, Nurettin Durman, Muzaffer Serkan Aydın, Fatih Muhammet Atasever, Uğur Erden, İbrahim Sarışın, Nurcan Toprak ve Ercan Yılmaz Mart sayısında şiirleri yer alan isimler. İtibar’ın bu sayısında yer alan ilk öykü olan Köçek, usta öykücü Rasim Özdenören’e ait. Dergiye öyküleriyle katılan diğer iki isim ise Kâmil Yeşil ve Mehmet Kahraman.

Hüseyin Akın, Osman Toprak ve Yusuf Genç, İtibar'ın fikriyat yükünü omuzlayan isimler. Mehmet Şahinkoç şiir, Serdar Arslan ise sinema yazılarına bu sayıda da devam ediyor.

Üsame Varol haber verdi

Yayın Tarihi: 02 Mart 2012 Cuma 23:28 Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2012, 16:40
banner25
YORUM EKLE

banner26