İtibar'ın Mart sayısı çıktı

İtibar’ın 30. sayısında doksan kuşağının önemli isimlerinden şair Ahmet Murat hakkında kapsamlı bir yazı da yer alıyor.

İtibar'ın Mart sayısı çıktı

İbrahim Tenekeci’nin yönetiminde aylık olarak çıkan İtibar, her zamanki gibi usta çizer Hasan Aycın’ın çizgisiyle açılıyor. Hemen arkasından, Süleyman Çobanoğlu'nun "Gemici Hasan Ağıdı" şiiri geliyor. Derginin şiir sayfaları İbrahim Tenekeci'nin “Berhayat", Hüsrev Hatemi'nin“Yandın Ey Biçare Dil” ve Mustafa Akar'ın “Omerta” başlıklı şiirleriyle devam ediyor. Bu sayının diğer şairleri ise, Said Yavuz, Tuba Kaplan, Mehmet Tepe, Yağız Gönüler, Dilek Kartal, Melih Tuğtağ, Mehmet Emin Küçüker, Gökhan Ergür, Soner Karakuş ve Langston Hughes. Arka kapakta ise Cevdet Karal’ın “Durgunsun Diyorlar” şiiri yer alıyor.

Derginin Mart sayısının öykü sayfalarında Selçuk Orhan’ın “Suyun Tükendiği”, İsmail Özen'in “Babamın Şarkısı”, Işık Yanar'ın “İçimizdeki Saat”, Akif Hasan Kaya'nın "Tanık", İsmail Isparta'nın "Cabilsa" ve Numan Altuğ Öksüz'ün “Annem Bekler” öyküleri bulunuyor.Bu sayının sürprizlerinden birisi de Ahmet Kekeç'in yazmakta olduğu romandan “Günlerin Yorgunluğu” başlıklı bir parçanın dergide yayınlanıyor olması.

Haydar Ergülen söyleşisi  ve Ahmet Murat şiiri incelemesi

İtibar’ın Mart sayısında şair Haydar Ergülen ile Furkan Çalışkan konuşmuş. Yeni bir kitapla okuyucusunu selamlayan Ergülen’le şiir ve hayat üzerine kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirilmiş. Dergide öne çıkan bir diğer çalışma da, Ahmet Edip Başaran'ın doksan kuşağının önemli şairlerinden Ahmet Murat üzerine yazdığı emek mahsulü inceleme yazısı. Derginin bu ayki bir diğer sürprizi ise Kemal Sayar. Bu sayıyla birlikte düzenli olarak İtibar’da yazmaya başlayan Sayar’ın ilk yazısı “Değerse Bir Melek Kanadı” başlığını taşıyor. İstikrarlı yazılarıyla her ay okuyucuyla buluşan İhsan Fazlıoğlu “Türk Milleti'nin Mefhûmu” başlıklı yazısıyla dergide. Leylâ İpekçi “Aşığın Adı Maşukun Harfleriyle Yazılırken”, Atasoy Müftüoğlu “Hiç Bir Yere Gitmeyen Yollarda Yürüyoruz”, Tarık Tufan “Gerçekle Yetinmek”, Güven Adıgüzel “Şehr-i Mukaddesin Sesi: Yasmin Levy” başlıklı yazılarıyla derginin düzyazı sayfalarında yer alıyorlar. M. Fatih Andı, Mustafa Ruhi Şirin, Suavi Kemal Yazgıç, Belya Düz, Ercan Yılmaz, Akif Hasan Kaya, Ali Oturaklı ve Zeynep Fırtına ise yazılarıyla İtibar’ın Mart sayısına katılan diğer isimler.

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2014, 21:48
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26