İtibar'ın Eylül sayısı çıktı

İtibar, ikinci yılının son sayısında geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz şair Sedat Umran’ı gündeme getiriyor.

İtibar'ın Eylül sayısı çıktı

İtibar, usta çizer Hasan Aycın’ın çizgilerini yayınlamaya devam ediyor. Türk şiirinin önemli isimlerini bir araya getirmesinin yanı sıra, genç isimlere yer vermesiyle tanınan dergi bu ay da yeni imzalara sayfalarında yer veriyor. Furkan Çalışkan’ın “Son Müdahale” şiiriyle açılan şiir bölümü Cevdet Karal’ın “Siyah Valiz”, Said Yavuz’un “Cephede Son Asker” ve Suavi Kemal Yazgıç’ın “Annemin Son Hıdrellezi” başlıklı şiirleriyle devam ediyor. Bu sayının diğer şairleri ise, Orkun Elmacıgil, Yağız Gönüler, Emel Özkan, Muzaffer Serkan Aydın, Salim Nacar, Murat Özel, Ertuğrul Gazi Demir, Tuba Kaplan, Fatma Şengil Süzer, Reha Akeloğlu, Sadık Altan ve Kâzım Berkay Özkardaş ise ilk kez İtibar’da şiir yayınlamaya başlayan genç isimler olarak yer alıyorlar.

Derginin Eylül sayısının öykü sayfalarında ise Işık Yanar’ın “Mezarlığa Bakan Sandalyeler”, Aykut Ertuğrul’un “Garip Azzam”, Müzeyyen Çelik’in “Yetiş Mihrimah Hanım Yetiş”, Numan Altuğ Öksüz’ün “Pembe Gülüş” ve Zekiye Yaldız’ın “Sinek” öyküleri bulunuyor. Zeki Bulduk ise altı kısa öyküyle okuyucusuyla buluşuyor.

İtibar’ın Eylül sayısında usta savaş fotoğrafçısı Coşkun Aral ile Ali Görkem Userin konuşmuş. Ortadoğu’nun bu karanlık günlerinde önemli tespitler ve bilgiler içeren bu söyleşi derginin öne çıkan metinlerinden birisi. Mustafa Ruhi Şirin’in 7 Ağustos’da kaybettiğimiz şair Sedat Umran ile ilgili tuttuğu günlükleri de dikkat çekiyor. M. Fatih Andı şiir üzerine yazmaya bu sayıda da devam ediyor. Andı bu kez Sezai Karakoç’u yazmış. N. Ahmet Özalp “Geleneksel Hikâyeler: Hikâye-i Mevlid-i Şerif’ten Hikâye-i Geyik” ile Eylül sayısına katkıda bulunan bir diğer önemli isim. Derginin bu ayki düşünce yükünü ise İhsan Fazlıoğlu, Emre Bağce ve Atasoy Müftüoğlu taşıyor.

Hüsrev Hatemi “Aile Konusu”, Ercan Yıldırım “Aktüel İslamcılığın Kaynakları”, Yusuf Genç “İbrahim Paşalı’dan Alıp da Hiç Veremediğim”, Zeynep Kot Tan “Kapitalistleşmenin İki Osmanlı Veçhesi: Felatun Bey ile Rakım Efendi”, Samed Karataş “Pulbiber Mahallesi”, Büşra Dilek “Problemli Deha: Dostoyevski”, Güven Adıgüzel “Sonsuza Dek Bruce Lee” ve İbrahim Tenekeci “Paranın Seyri ve Koleksiyonculuk” yazılarıyla İtibar’ın Eylül sayısına katılan diğer isimler.

 

Elif Yediveren haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2013, 03:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13