İtibar'ın 27'nci sayısı çıktı

İtibar’ın Aralık sayısında Seyyid Hüseyin Nasr ve Yozgat Blues filminin yönetmeni Mahmut Fazıl Coşkun’la yapılan iki söyleşi yer alıyor.

İtibar'ın 27'nci sayısı çıktı

İtibar, Aralık sayısında da her zamanki gibi usta çizer Hasan Aycın’ın bir çizgisiyle açılıyor. Hemen arkasından Hüseyin Atlansoy’un “Bugün Bayram” şiiri geliyor. Derginin şiir sayfaları Cevdet Karal’ın “Odamda Konuşmalar”, Hüsrev Hatemi’nin “Sürgünden Dönüş” ve İbrahim Tenekeci’nin “Hiç Bahar” başlıklı şiirleriyle devam ediyor. Bu sayının diğer şairleri ise, Fatma Şengil Süzer, Emel Özkan, Mehmet Aycı, Nurettin Durman, Berat Demirci, Elif Nuray, Soner Karakuş, Samet Karataş ve İsmail Kılıçarslan.

Aralık sayısının öykü sayfalarında ise Cemal Şakar’ın “Bahar”, Yıldız Ramazanoğlu’un “Çırpı Bacaklılar”, İsmail Isparta’nın “Ebabil”, Seyfullah Aslan’ın “Kâtip Efendi” öyküleri bulunuyor. Ayrıca Meryem Betül Altuntaş “Şahit” ve Seyhan Günay “Roza” isimli öyküleriyle ilk defa İtibar’da okuyucuyla buluşan isimler. Işık Yanar ise derginin arka kapağını “Mutsuz Manav” adlı kısa öyküsüyle süslüyor.

Seyyid Hüseyin Nasr ve Mahmut Fazıl Coşkun söyleşileri

İtibar’ın Aralık sayısında çağımızın en önemli düşünürlerinden Seyyid Hüseyin Nasr ile Zeynep Kot Tan konuşmuş. İslam sanatı ve estetiği üzerine odaklanan bu söyleşi derginin öne çıkan metinlerinden birisi. Ayrıca, Furkan Çalışkan, ilk filmi Uzak İhtimal’le yurtiçi ve yurtdışında haklı bir ilgi gören yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun ile bol ödüllü yeni filmi Yozgat Blues merkeze alınarak bir sinema söyleşisi gerçekleştirmiş. Derginin düzyazı sayfaları da birbirinden renkli metinlere ev sahipliği yapıyor. Haşmet Babaoğlu “İletişim” isimli şiirsel denemesiyle derginin bu sayısında. İstikrarlı yazılarıyla her ay okuyucuyla buluşan İhsan Fazlıoğlu “Türkiye’de, İslâm Felsefe-Bilim Tarihi Çalışmalarının, Bir Gerçeklik Küresi Var mı?” başlıklı çalışmasıyla yazılarına devam ediyor. Ercan Yıldırım “İslamcılık Hareketini Analizlere Sığdırmak”, Murat Erol “Türk Düşünce Hayatında Tercüme İzleri ve Etkileri”, Zeynep Fırtına “Kaleminin Götürdüğü Yere Git”, Atasoy Müftüoğlu “Zihinsel Arbedeye Maruz Kalmak”, Ali Görkem Userin “Düzyazının Düşüşü”, Hüsrev Hatemi “Tasavvuf ve Divan Edebiyatında Zerre-Güneş İlişkisi”, M. Fatih Andı “Celâl Fedai’nin ‘Parmak ile Boyanmış Bir Naat’i”, Nuri Sağlam “Mehmed Âkif’in ‘Firavun ile Yüzyüze’ Şiiri” başlıklı yazılarıyla derginin deneme ve inceleme sayfalarında yer alıyorlar. Mustafa Akar, Ercan Yılmaz, Suavi Kemal Yazgıç, Ahmet Edip Başaran ve Abdullah Harmancı yazılarıyla İtibar’ın Aralık sayısına katılan diğer isimler.

www.itibardergi.com [email protected] (0212) 544 24 61

 

Elif Yediveren haber verdi

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2013, 21:14
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26