İtibar, bir yaşını sorguluyor

İlk sayısı 2011 Ekim’inde yayınlanan aylık edebiyat ve fikriyat dergisi İtibar, eylül ayında çıkan 12. sayısıyla ilk yılını tamamlamış oldu.

İtibar, bir yaşını sorguluyor

İlk sayısı 2011 Ekim’inde yayınlanan aylık edebiyat ve fikriyat dergisi İtibar, eylül ayında çıkan 12. sayısıyla ilk yılını tamamlamış oldu.

İtibar’ın 12. sayısının sunuş yazısında derginin bir yılının özet bir değerlendirmesi yapılıyor. Bu değerlendirmede derginin güçlü yönleri ve artılarının yanı sıra arzu edilen etkiye ulaşılamayan bölümlerle ilgili çeşitli özeleştiriler de mevcut. “Ne Yaptık, Ne Yapamadık” başlıklı sunuş bu açıdan bakıldığında hem İtibar’ın ilk yılını özetliyor hem de diğer dergilere bir değerlendirme ve özeleştiri modeli sunuyor. On iki sayı boyunca dergide 123 farklı imzanın ürünlerinin yer aldığı bilgisi verildikten sonra İtibar’ın seçicilik ve toparlayıcılık vasfının altı çiziliyor. Daha sonra bir yılın hasılasına geçiliyor: “Bir dergi, iyi şiir ve iyi hikâye yayınlamazsa, kayda değer bir iş yapmış sayılmaz. On iki sayı boyunca iyi şiirler yayınladığımıza ve bütünlüklü bir iş yaptığımıza inanıyoruz. İyi hikâyeler de yayınladık. Fakat hikâyede, bu sayı hariç, arzu ettiğimiz bütünlüğü tam manasıyla yakalayamadık. Ve fikriyat. Dergimizi tasarlarken, fikriyat kısmını daha geniş kapsamlı düşünmüştük. Yıl içinde, Hüseyin Akın, Lütfi Bergen ve Yusuf Genç’in sağlam yazılarını yayınlamakla beraber, takviyeye ihtiyacımızın olduğunu biliyoruz.”

Derginin Eylül sayısının kapağında İbrahim Kalın’la yapılan söyleşi duyuruluyor. Yusuf Genç’in Kalın’la yaptığı söyleşinin merkezinde yazarın İslam ve Batı kitabında derinlemesine işlediği İslam ve Batı medeniyetlerinin çatışması ve ilişkisi yer alıyor. “...insan ne düşünüyorsa odur” diyen bir mütefekkir olarak Kalın’la yapılan bu söyleşi felsefeden dış politikaya uzanırken kadim hikmet ve medeniyetin takipçilerine sesleniyor. İtibar’ın bu ayki sürprizlerinden biri de Cahit Zarifoğlu’nun ilk kez yayınlanan bir radyo çocuk oyunu: “Cırcır Böceği ile Kaplumbağa”. Zarifoğlu’nun bu oyunu Mustafa Ruhi Şirin’in takdim yazısıyla sunuluyor. Şirin’in yazısında, ilerleyen sayılarda Zarifoğlu’nun kitaplarına girmemiş iki radyo oyununun daha derginin sayfalarında ilk kez okurla buluşacağı ifade ediliyor.

Derginin bu sayısında biri tercüme 14 şiir yer alıyor. Furkan Çalışkan, Ahmet Murat, Cevdet Karal, Ahmet Edip Başaran, Nurettin Durman, Büşra Dilek, Muzaffer Serkan Aydın, Howard Nemerov, Said Yavuz, Salim Nacar, Cafer Keklikçi, Ertuğrul Gazi Demir, İsmail Kılıçarslan ve Fatih Muhammet Atasever derginin Eylül sayısında şiiri yayınlanan şairler. Sunuş yazısında da ifade edildiği gibi, İtibar’ın bu sayısında yer alan öyküler mühim bir bütünlük arz ediyor. Ahmet Büke, Aykut Ertuğrul, Cemal Şakar, Görkem Evci, Güray Süngü ve Mihriban İnan Karatepe imzalı bu öyküler günümüz Türk öyküsündeki kaydadeğer eğilimleri ve ekolleri yansıtması bakımından dikkat çekici bir toplamı yansıtıyor.

İtibar’ın eylül sayısı, fikriyat ve inceleme yazıları açısından da zengin bir sayı. Lütfi Bergen’in “Nurettin Topçu: Anadolucu İslamcılık”, Yusuf Genç’in “İslamcılık Tartışmaları Neden Asli Mecrasında İlerlemiyor?”, Murat Erol’un “Hangi İslamcılık?” ve Ercan Yıldırım’ın “İslamcılar Türkiye’de İslami Dönüşüm İstiyor mu?” yazıları dört yazılık bir İslamcılık bölümü oluşturuyor. Derginin düzyazı sayfalarında bunlar dışında Mehmet Dinç’in “Gerçeğin Hırkası Hikâye”,  Hüsrev Hatemi’nin “Altmış-Yetmiş Yıl Önce Orta Halli İstanbul Halkının Şiirle İlişkisi”, Osman Toprak’ın “Değişim ve Dönüşüm”, Afşin Selim’in “Selam ve Selamet”, Bülent Parlak’ın “Bıraksalar Sefertasımla Yoluma Gidecektim”, Abdüssamed Bilgili’nin “Kral Yolu’na Yakından Bakış”, Serdar Arslan’ın “Halk Kime Denir?”, Mustafa Akar’ın “Bakmakla Yetinenler, Görmek Zorunda Olanlar”, Güven Adıgüzel’in “Doğu’nun Lirik Ozanı: Mohsen Namjoo”, İbrahim Tenekeci’nin “Davlumbaz Yaylası” ve Ali Görkem Userin’in “Gri Kentin Neşeli Kitabı” yazıları yer alıyor.

ww.itibardergi.com info@itibardergi.com tel: (0212) 544 24 61

 

Üsame Varol haber verdi

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2012, 12:43
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13