İtibar bahara Rasim Özdenören'le girdi

Ekim ayından beri her ay zengin bir içerikle okur karşısına çıkan İtibar Nisan sayısında Rasim Özdenören için özel bir dosya hazırladı.

İtibar bahara Rasim Özdenören'le girdi

İlk dosya çalışmasını Türk edebiyatının usta ismi Rasim Özdenören için hazırlayan İtibar’ın Nisan sayısı kapsamlı Özdenören dosyasıyla olduğu kadar zengin şiir ve hikâye sayfalarıyla da dikkat çekiyor. Nisan sayısının sunuşu Vefası Olmayanın Sefası Olmaz başlığını taşıyor ve derginin bir vefa müessesesi olduğunun altı bir kez daha çiziliyor.

Rasim Özdenören dosyası Özdenören’le yapılan uzun söyleşinin yanı sıra Abdullah Harmancı, Ahmet Edip Başaran, Ahmet Kekeç, Ali Görkem Userin, Alpay Doğan Yıldız, Cemal Şakar, Cevdet Karal, Cihan Aktaş, Fatma Barbarosoğlu, Furkan Çalışkan, Hüseyin Akın, Murat Erol, Müslim Coşkun, Saadettin Acar ve Turan Karataş gibi isimlerin Özdenören’in öykücülüğü ve düşünce dünyası hakkındaki yazı ve görüşlerini bir araya getiriyor. Asım Gültekin ve M. Fatih Kutan’ın beraber hazırladığı söyleşi, Özdenören’le yapılan samimi bir sohbetin kaydını tutuyor.

İtibar’ın Nisan sayısının artılarından biri de Türk şiirinin önemli şairlerinden Osman Konuk ve Süleyman Çobanoğlu’nun son şiirlerini burada yayınlamaya devam etmeleridir. Konuk ve Çobanoğlu şiirleri dışında İtibar’ın bu sayısında ikisi tercüme on altı şiir daha yer alıyor. Bu şiirler ise Haşmet Babaoğlu, Mustafa Ruhi Şirin, Hasan Selami Binay, Suavi Kemal Yazgıç, Bülent Ata, Nadir Aşçı, İbrahim Gökburun, İsmail Kılıçarslan, Mustafa Akar, Levent Dalar, Ahmet Edip Başaran, Said Yavuz, Murat Sözer ve Murat Saldıray’a ait. Mevlâna’nın gazeli Turan Koç’un, Gabriela Mistral’in şiiri ise Selahattin Yusuf’un Türkçesiyle okura sunuluyor. Böylelikle şiirin nabzının İtibar’da attığı bir kez daha kanıtlanmış oluyor. Bu ay İtibar’ın hikâye sayfalarında ise Kâmil Yeşil’in Dağ ve Tavşan, Görkem Evci’nin Son Sabah Ezanı ve Müzeyyen Kartı’nın Uçurtma adlı hikâyeleri yer alıyor.

Nisan sayısı inceleme ve deneme yazıları açısından da zengin bir sayı. Hüsrev Hatemi Mevlâna şiirine dair gözlemlerini paylaştığı yazılarını sürdürüyor. Madde-şiir yaklaşımıyla tanınan Efe Murad’ın Türk Şiirinde Analitik Gelenek, Işık Yanar’ın Şimdisiz İmgeler, İbrahim Tenekeci’nin Osman Konuk Şiiri, Lütfi Bergen’in Kapitalizmi Kovmak, Yusuf Genç’in İbrahim Kalın’ın İslam ve Batı’sı ve Yusuf Tosun’un Vedalaşarak Arınmak yazıları bu sayının deneme ve inceleme yazıları. Bunlar dışında sabit köşe haline gelen Ahmet Murat’ın Bugünlerde Şiir ve Abdullah Harmancı’nın Dergilerde Öyküler bölümlerinde son birkaç ayın öne çıkan kitap ve dergilerindeki şiirin ve öykünün halleri masaya yatırılıyor. Ahmet Murat, Özgür Ballı’nın İronika’sı, Duvar dergisinin ilk sayısı ve Sema Kaygusuz’un son kitabı Karaduygun’daki şiirin ve şairin durumuna bakıyor. Abdullah Harmancı ise Dünyanın Öyküsü’nün birinci, Aşkar’ın yirmi birinci, Edebiyat Ortamı’nın yirmi beşinci ve Mahalle Mektebi’nin dördüncü sayılarındaki öyküleri değerlendiriyor.

www.itibardergi.com info@itibardergi.com tel: (0212) 544 24 61

 

Fatma Ünal haber verdi

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2012, 14:00
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13