İtibar ailesi büyüyor

İtibar’ın bu sayısında Arif Ay’la, kendi ifadesiyle yaşamının en uzun konuşması olan bir söyleşi yer alıyor.

İtibar ailesi büyüyor

Geçtiğimiz ay çıkan 13. sayısıyla ilk yılını tamamlayarak ikinci dönemine giren aylık edebiyat ve fikriyat dergisi İtibar, yüz sayfayı bulan Kasım sayısında kadrosunu ve içeriğini genişletip zenginleştirerek okur karşısına çıkıyor.

İtibar’ın yeni döneminin ikinci sayısı olan Kasım sayısı da önceki aylarda olduğu gibi ayın ilk günlerinde okuyucularla buluştu. Derginin Kasım sayısındaki sunuş yazısı “İtibar Ailesi Büyüyor” başlığını taşıyor. Sunuşta, dergiye hem yazarların hem de okuyucuların ilgisinin arttığı belirtiliyor ve hacimli Kasım sayısının bu durumun en canlı örneği olduğu ifade ediliyor.

Derginin bu ayki kapak tasarımında müzik teması ve gerçekleştirilen iki söyleşinin duyurusu öne çıkıyor. İlk söyleşi, şiir serüveni 35 yılı bulan, yetmişli yıllardan bu yana Türk şiirinin önemli temsilcilerinden biri olan Arif Ay’la yapılmış. Kendi ifadesiyle yaşamının en uzun konuşması olan bu söyleşi, Arif Ay’ın şiir birikimi, Edebiyat dergisi tecrübesi ve Nuri Pakdil, şiir-gelenek ilişkisi ve günümüz edebiyat ortamı gibi çeşitli konular etrafındaki yorumlarını kapsayıcı bir şekilde sunuyor. İtibar’ın bu ayki ikinci söyleşisi ise Kudsi Erguner’le gerçekleştirilmiş. 1973’ten beri Paris’te yaşayan Erguner’le yapılan söyleşinin merkezî meseleleri ise modernleşme, kadim değerler, klasik musikimiz ve içi boşalan Mevlevilik…  Birbirini tamamlayan bu iki söyleşi art arda okunduğunda, son asırda ülkemizde yaşanan modernleşme süreci ve kültür politikalarına bağlı olarak ortaya çıkan çoraklaşma hakkında sağlıklı bir kanaate kavuşmak mümkün olacaktır.

Cevdet Karal, Hüseyin Atlansoy, Emel Özkan, Haşmet Babaoğlu, Muzaffer Serkan Aydın, Ercan Yılmaz, İbrahim Tenekeci, Büşra Dilek, Nurettin Durman, Berat Demirci, Soner Karakuş, Fatih Muhammet Atasever, Gökhan Ergür, İlker Nuri Öztürk, Belya Düz, Orkun Elmacıgil, Adem Turan, İsmail Kılıçarslan ve Haydar Ergülen Kasım sayısına şiirleriyle katılan isimler. İtibar’ın bu sayısına öyküleriyle katılan isimler ise Güray Süngü, Akif Hasan Kaya ve İsmail Özen. Öykülerin hemen ardından gelen ve Abdullah Harmancı imzasını taşıyan “Genç Öykücülere Muhtıra” başlıklı yazı da öyküseverler ve öykü yazarlarınca mutlaka okunmalı.

Bu ay derginin düzyazı ürünleri de önceki sayılara nazaran artış gösteriyor. Atasoy Müftüoğlu, Berat Demirci, Kâmil Yeşil, Lütfi Bergen, Ercan Yıldırım, Murat Erol ve Yusuf Genç, düşünce yazılarıyla derginin fikriyat cephesini güçlendiriyor. Eylül ve Ekim’de olduğu gibi İtibar, Cahit Zarifoğlu’nun bilinmeyen radyo çocuk oyunlarını yayınlamaya devam ediyor. Bu sayıda Zarifoğlu’nun “Deve ile Uçuç Böceği” adlı oyunu ilk kez okur karşısına çıkıyor. Hüsrev Hatemi “O Güzelim Güfteler” başlıklı yazısında Osmanlı’dan Cumhuriyete Türkçe şarkı sözlerini ele alıyor. Mustafa Ruhi Şirin de dergide günlüklerini yayınlamayı sürdürüyor. Bu ay günlüklerin odağında 100 Temel Eser meselesi var. Ali Emre, Suavi Kemal Yazgıç, Murat Saldıray ve Ali Görkem Userin ise deneme ve inceleme yazılarıyla dergide yerlerini alıyor. Düzyazı açısından bu sayının sürpriz isimleri ise Tarık Tufan ve Zeki Bulduk.

www.itibardergi.com info@itibardergi.com tel: (0212) 544 24 61

 

Volkan Yahşi haber verdi

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2012, 20:13
banner12
YORUM EKLE

banner19

banner13