İstiklâl Marşı yazıldığı yerde okunacak

İstiklâl Marşı'nın TBMM’de kabul edilişinin 93. yıldönümü programı 12 Mart Çarşamba günü Taceddin Dergâhı’nda başlayacak.

İstiklâl Marşı yazıldığı yerde okunacak

Taceddin Dergâhı’nda düzenlenen anma toplantısına halkın, gönüllü kuruluşlar yanında resmi erkânın da katılması bekleniyor

İstiklâl Marşı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde millî marş olarak kabulünün 93. yıldönümünde yazıldığı yerde okunacak.

Mehmet Âkif tarafından yazılan İstiklâl Marşı, 12 Mart 1921'de TBMM tarafından "Millî Marş" olarak kabul edildi. Ülkemizin ve milletimizin en zor günlerinde yazılan İstiklâl Marşı halkımızın üzerinde en fazla mutabık kaldığı, aradan geçen bunca yıla rağmen heyecanla okuduğu bir metindir.

İstiklâl Marşı’nın kabul yıldönümlerinin resmen kutlanması için Türkiye Yazarlar Birliği öncülüğünde geniş bir gönüllü kuruluşlar topluluğu hükümetler ve meclis başkanları nezdinde 1990’lardan itibaren teşebbüslerde bulundu. Nihayet TBMM, 4 Mayıs 2007’de güçlü bir adım attı, “İstiklâl Marşı’nın Kabul Edildiği Günü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Günü” kanununu kabul etti. Böylece 12 Mart millî günlerimiz arasına girdi.

İstiklâl Marşımızı yazıldığı yerde, Taceddin Dergâhı’nda okumak, Millî Şairimiz Mehmed Âkif’i anmak, İstiklâl Marşımızın TBMM’de kabul edilişinin yıldönümünü yâd etmek maksadı ile Türkiye Yazarlar Birliği’nin sorumluluğunda düzenlenecek toplantı, 12 Mart 2014 Çarşamba günü saat 10.00’da Taceddin Dergâhı’nda başlayacak.

Toplantıya Ankara’da bulunan sivil toplum kuruluşları yanında Milli Eğitim Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile öğretmen ve öğrenciler katılacak.

12 Mart 2014 "İstiklâl Marşını Yazıldığı Yerde Okumak, İstiklâl Marşı ve Mehmet Âkif Günü" Taceddin Dergâhı Kutlama Programı

1. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı 

2. Protokol Konuşmaları

3. İstiklal Marşı’nın Öğrenciler Tarafından Okunması

4. Mehmet Akif Ersoy ve Şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim Okunması

5. Mehmet Akif Ersoy Evini Ziyaret, Kitap ve Fotoğraf sergisinin Gezilmesi 

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 23:03
banner25
YORUM EKLE

banner19

banner13

banner26